مدیر فوق‌العاده‌ای باشید و «خود» را مدیریت کنید!

مدیر فوق‌العاده‌ای باشید و «خود» را مدیریت کنید!

 

وقتی در مورد پیشرفت مدیریت صحبت می‌‌کنیم، اغلب روی مهارت‌ها و ویژگی‌هایی متمرکز می‌شویم که باید در هنگام مدیریت‌کردن دیگران لحاظ کنیم. اما این مسئله، بخش مهمی از مدیریت را نادیده می‌‌گیرد که آن، «مدیریت‌کردن خود» است.

در واقع در میان 28 توانایی مدیریتی که تضمین‌کننده موفقیت یک مدیر است، هفت‌تای آنها مربوط به مدیریت شخصی می‌شوند. با این حال بیشتر مدیران این مهارت‌ها را نادیده می‌گیرند که به همین دلیل دچار عدم تعادل می‌شوند و کارایی‌شان کاهش می‌‌یابد.

مدیران با درک این مهارت‌ها و تاثیر آنها بر مدیریت کارمندان، می‌توانند به مدیران بهتر و موثرتری تبدیل شوند. بیایید نگاه دقیقی به این مهارت‌ها بیندازیم:

 

1- تعادل احساسی

بسیاری از مردم بر این باورند که مدیران باید افراد سختگیری باشند و از خود احساسی نشان ندهند. این نگرش درستی نیست. در واقع پژوهش ما این‌طور نشان داد که هم مردان و هم زنان معتقدند نحوه کنترل احساس زنانه، روش درستی برای مدیریت است (نحوه کنترل احساس زنانه به این معناست که احساسات خود را نشان دهید و اجازه دهید که در شرایط احساسی متفاوتی قرار بگیرید).

حالا سوال اینجاست که «شرایط احساسی متفاوت» یعنی چه؟

البته که گریه‌کردن در هنگام کلافگی یا جیغ‌کشیدن در زمان ناراحتی، زیاده‌روی در ابراز احساسات به نظر می‌‌رسد! اما بسیار مهم است که کارمندان متوجه شوند که شما نیز یک انسان هستید. به این شکل، وقتی که آنها دوران سختی را پشت سر می‌‌گذارند یا موفقیتشان را جشن می‌‌گیرند، می‌دانند که با آنها احساس همدلی دارید.

 

2- یکپارچگی

یکپارچگی ویژگی مهمی برای یک مدیر است. کارمندان باید بدانند که مدیرشان در لحظات سخت، تصمیم عادلانه و اخلاقی‌ای می‌گیرد. در پژوهشی که در سال 2016 و به وسیله Robert Half صورت گرفت، مشخص شد که یکپارچگی، مهم‌ترین ویژگی‌ای است که مدیران باید داشته باشند. 75 درصد کارمندان، آن را مهم‌ترین صفتی دانسته‌اند که مدیرشان باید داشته باشد.

اما یکپارچگی ممکن است معنای متفاوتی برای هر کس داشته باشد. در پژوهشی که ما انجام دادیم، معنای دلخواه مردم «عادل‌بودن و انجام‌دادن کار درست در زمان درست» بود. به عنوان یک مدیر می‌توانید با اولویت‌دادن به کارمندانتان، به این مهم دست یابید.

نگاهی دوباره به ارزش‌های اساسی شرکتتان بیندازید و به این موضوع فکر کنید که چگونه می‌توانید تاثیر مثبتی بر زندگی کارمندانتان بگذارید؛ سپس وقتی با شرایط سختی مواجه شوید، به این فکر کنید که کدام یک از گزینه‌های موجود در راستای آن ارزش‌ها هستند؛ همچنین مطمئن شوید که همه کارمندانتان از این باورهای اساسی آگاه و مطلع‌اند. به این شکل، وقتی کار خاصی انجام دهید، آنها رفتار شما و همسویی‌تان با ارزش‌ها را تحسین خواهند کرد.

 

3- اعتمادبه‌نفس

این شاید سخت‌ترین مهارتی باشد که باید به دست آورید. اعتمادبه‌نفس به راحتی به دست نمی‌‌آید. تفاوت ظریفی میان داشتن اعتمادبه‌نفس و خودپسندی و خودنمایی وجود دارد.

در واقع در پژوهش ما مشخص شد مدیرانی که اعتمادبه‌نفس دارند، تاثیر و کارایی بیشتری نسبت به کسانی دارند که فقط به بزرگ‌نمایی دستاوردهایشان می‌‌پردازند. در اینجا اعتمادبه‌نفس به معنای سریع و مصمم عمل‌کردن است. وقتی کارمندان می‌‌بینند که شما نمی‌توانید میان گزینه‌های موجود یکی را انتخاب کنید، در مورد توانایی‌ها و مهارت‌هایتان تردید خواهند کرد.

نقاط قوت خود را بشناسید. این مسئله به شما قدرت می‌‌بخشد تا شرایطی را که در آن به موفقیت خواهید رسید، شناسایی کنید. همچنین بسیار مهم است که نقاط قوت تیم خود را نیز بشناسید. اگر می‌دانید که نمی‌توانید کاری را به خوبی انجام دهید، باید بدانید که آن را به چه کسی بسپارید. واگذارکردن کارها به اشخاص مناسب و قابل اعتماد نیز اعتمادبه‌نفس شما را نشان می‌‌دهد.

 

4- خوش‌بینی و مثبت‌‌گرایی

وقتی دیگران پروژه‌ای را سخت و غیرقابل اجرا می‌‌دانند، مدیر تیم باید با خوش‌بینی و انرژی بسیار، دیگران را به انجام آن تشویق کند. مثبت‌گرایی، ویژگی‌ای مسری است، پس مطمئن شوید که این ویژگی را در وجود خود گسترش می‌دهید تا فضایی سرشار از خوش‌بینی و مثبت‌گرایی را در فرهنگ شرکت خود ایجاد کنید.

 

5- شجاعت

ارسطو شجاعت را مهم‌ترین ویژگی انسان می‌‌دانست، چرا که اگر شجاعت داشته باشید، می‌توانید به دیگر ارزش‌های انسانی نیز دست پیدا کنید.

مدیریت یک گروه یا شرکت گاهی این‌طور ایجاب می‌کند که تصمیمات سختی بگیرید؛ تصمیماتی از سر شجاعت! اگر می‌خواهید شجاعت بیشتری به دست آورید، باید چیزهای جدیدی را امتحان کنید، به دیگران اعتماد کنید و همچنین کارهای دشواری را که دیگران از پس آنها برنمی‌آیند، انجام دهید.

 

تای سیندل/ مترجم: شادی حسن‌پور


ثبت تیکت پشتیبانی