شرکای زندگی و کسب‌وکار: همسران چگونه می‌توانند کسب‌وکاری مشترک داشته باشند

شرکای زندگی و کسب‌وکار: همسران چگونه می‌توانند کسب‌وکاری مشترک داشته باشند

 

 

شما همه کارهایتان را با یکدیگر انجام می‌دهید: کار می‌کنید، گردش می‌‌روید و به همراه یکدیگر خانواده‌تان را حمایت می‌‌کنید. به دلیل آنکه شریک زندگی‌تان چنین نقش مهمی برای شما دارد، طبیعی به نظر می‌‌رسد که بخواهید کسب‌وکارتان را هم با یکدیگر شریک شوید. اما آیا این بار اضافی مدیریت کسب‌وکار به همراه یکدیگر می‌تواند صدمه‌ای به شما بزند؟

آمار و ارقام نشان می‌‌دهند که نرخ طلاق در ميان زوج‌های کارآفرین بیش از سایر زوج‌هاست. با این حال روش‌هایی وجود دارد که زوج‌هایی که به همراه یکدیگر کسب‌وکاری را ایجاد کرده‌اند، بتوانند خود را از مشکلات دور نگه داشته و زندگی دونفره‌شان را از خطر جدایی مصون نگه دارند.

 

مشکلات رایج در روابط زوج‌های کارآفرین

استرس احساسی: استرس احساسی مانند لنگری است که می‌تواند هر رابطه شادی را به قعر دریای مشکلات بکشاند و به کابوس استرس‌آوری تبدیل کند. اگر شما و شریکتان نگران آینده کسب‌وکارتان باشید و همزمان با استرس و اضطراب شخصی نیز دست‌وپنجه نرم کنید، دیگر چه کسی می‌تواند به اوضاع رابطه شما سروسامان دهد؟

بار مالی: مسائل مالی بخش اعظمی از دغدغه‌های کاری را تشکیل می‌‌دهند و در هنگام شروع کسب‌وکار نقشی اساسی دارند. در بیشتر اوقات، کارآفرینان تا آخرین ریال پولشان را صرف شروع کسب‌وکارشان می‌‌کنند. اگر بخواهید کسب‌وکاری را شروع کنید که از همان ابتدای کار جیبتان را خالی کند، طوری که حتی نتوانید هزینه‌های مربوط به خانه را بپردازید، استرس زیادی را متحمل خواهید شد، به ویژه اگر فرزندانی نیز داشته باشید.

 

دوری از یکدیگر یا نزدیکی بیش از حد به یکدیگر: اگر می‌خواهید رابطه‌ شادی داشته باشید، باید زمانی را به ارتباطات شخصی به دور از کسب‌وکار اختصاص دهید. ممکن است استراحت‌کردن، سفررفتن، خندیدن و داشتن سرگرمی‌های دونفره‌تان را فدای کسب‌وکار کنید و این اصلا مسئله شوخی‌برداری نیست.

 

ترس از مسئولیت اضافی: شما به عنوان یک کارآفرین به اندازه کافی کار و مسئولیت دارید. وقتی مسئولیت‌های دیگر زندگی، مثل بچه‌دارشدن و بارداری، مراقبت از کودکان، داشتن حیوانات خانگی و حتی گردش‌های خانوادگی نیز به عهده‌تان قرار می‌‌گیرد، ممکن است دچار استرس و ترس شوید. اگر یکی از طرفین احساس کند که دیگری از زیر مسئولیت‌هایش شانه خالی می‌‌کند، ممکن است انگیزه‌اش را از دست بدهد و زندگی خانوادگی‌شان از هم بپاشد.

 

زوج‌های کارآفرین چگونه می‌توانند زندگی دونفره شیرینی داشته باشند؟

اگر واقعا تمایل دارید زندگی شاد و شیرینی را با شریکتان داشته باشید، به نکاتی که در ادامه آمده است، توجه کنید.

 

صبور باشید. موفقیت در کسب‌وکار تضمینی نیست و یک‌شبه هم به دست نمی‌‌‌آید. شما، به عنوان یک زوج کارآفرین، باید صبوری را تمرین کنید. تحمل شب‌های طولانی و ساعات کاری بیش از حد، تحمل فداکاری‌های مالی و شخصی و تحمل تغییراتی که رابطه‌تان در این حین خواهد کرد.

 

برای یکدیگر زمان بسازید: می‌گویند «شما زمان ندارید، زمان می‌‌سازید». احساس می‌کنید که حتی یک دقیقه وقت ندارید تا بروید و قهوه‌ای بنوشید، اما اگر ازدواج خود را مانند گنج باارزشی می‌‌دانید، باید مطمئن شوید که برای یکدیگر وقت می‌‌سازید و البته این وقت شخصی باید دور از مسائل کاری باشد. هفته‌ای یک شب بیرون بروید و خوش بگذرانید یا ساعتی قبل از خواب با یکدیگر صحبت کنید و به مرور خاطرات بپردازید. حتی گفت‌وگویی 30دقیقه‌ای بعد از کار می‌تواند معجزه‌ای در زندگی شما تلقی شود.

 

اهداف واقع‌گرایانه داشته باشید. بسیار ضروری است که اهداف و خواسته‌هایتان معقول و واقع‌گرایانه باشند. به عنوان مثال، اگر یکی از شما دو نفر به شدت به کارش وابسته است، باید بدانید که رفع این مشکل یک‌شبه صورت نخواهد گرفت. قدم‌های کوچک بردارید و با یکدیگر وقت بگذرانید و به همسرتان نشان دهید که برایش ارزش زیادی قائلید و حاضرید به یکدیگر کمک کنید تا به اهدافتان برسید.

زندگی زوج‌های کارآفرین، زندگی ساده‌ای نیست. موانع زیادی وجود دارد که باید به کمک یکدیگر حل‌وفصل شوند، اما با احترام‌گذاشتن به یکدیگر و زمان‌ساختن برای اوقات دونفره می‌توانید مطمئن باشید که ازدواجتان ماندگار و سرشار از شادی و خوشبختی خواهد بود.

 

مالینی بهاتیا/ مترجم: شادی حسن‌پور