ایجاد تعادل در زندگی چگونه باشد؟

ایجاد تعادل در زندگی چگونه باشد؟

تام گانسر، بنیانگذار شرکت Docusign

 

دو نوع امضای متمایز در دنیای انواع و اقسام امضاها وجود دارد: یکی جان هنکاک، از امضاکنندگان اعلامیه استقلال امریکا و ديگري تام گانسر، بنیانگذار شرکت Docusign. گانسر در سال 2003 به این فکر افتاد که امضای الکترونیکی ایجاد کند. همانطور که آمار و ارقام نشان می‌دهند، این ایده در سراسر جهان مقبول افتاد. هم‌اکنون Docusign ارزشی بالغ بر سه میلیارد دلار دارد و بیش از 200 میلیون نفر در 188 کشور از آن استفاده می‌کنند. از جمله مشتریان این شرکت می‌توان به مایکروسافت، سیلزفورس، لینکدین و SAP اشاره کرد.

گانسر هم‌اکنون در هیات مدیره شرکت Docusign فعالیت می‌کند. زمانی که از او تقاضای وقت مصاحبه کردیم و پرسش‌هايمان را برایش فرستادیم، او به همه پرسش‌ها به شکل دیجیتالی پاسخ داد! البته چیز دیگری نیز از او انتظار نمی‌رفت.

 

 • روزتان را چگونه آغاز می‌کنید؟

من ساعت شش صبح از خواب بیدار می‌شوم. نگاهی سریع به پیام‌هایم می‌اندازم تا ببینم اتفاق خاصی نیفتاده باشد. سپس به تنظیم برنامه روزانه‌ام می‌پردازم، کمی ورزش می‌کنم. سعی می‌کنم هر روز 50 تا شنای سوئدی بروم، با این کار تمرکزم نیز بهتر می‌شود. شاید گفتن «پنجاه شنای سوئدی در هر روز» ساده باشد، اما این طور نیست. این کار نیازمند آن است که در کارتان مداومت داشته باشید و بدانید که عقل سالم در بدن سالم است.

 • روزتان را چگونه به پایان می‌رسانید؟

شغل من بسیار متنوع است؛ سفر می‌کنم، با شرکت‌های مختلف قرار ملاقات دارم، استراتژی تدوین می‌کنم، می‌نویسم (و کمی هم آشپزی می‌کنم!). به همین خاطر ساعات و برنامه قبل از خواب مشخصی ندارم. فقط می‌توانم اینطور بگویم که آخرین مرحله قبل از خواب این است که به اولویت‌بندی کارهای فردا می‌پردازم.

 • چه کتابی ذهنتان را تغییر داده است و چرا؟

کتاب «ایده عالی مستدام» کتاب مورد علاقه من است. این کتاب نشان می‌دهد که داستانسرایی چه اهمیتی دارد. همچنین به خواننده می‌گوید که باید به زبان مشتری با او ارتباط برقرار کرد تا او بتواند به خوبی متوجه منظور شما شده، حرفتان را به خاطر بسپارد و برای دیگران نیز نقل کند.

 • کتابی که همیشه به دیگران پیشنهاد می‌کنید چیست؟ و چرا؟

باز هم «ایده عالی مستدام». داستان‌های خوبی در این کتاب هست که به فهم بهتر موضوع کتاب کمک می‌کند.

 • چه استراتژی‌ای برای حفظ تمرکز خود دارید؟

فهرست‌‌های کوتاه با استراتژی‌های بزرگ. مهم‌ترین کارها را در صدر فهرست کارهای روزانه قرار دهید. فهرست‌‌های طولانی وقت تلف‌کن هستند، چرا که بعید است بتوانید به همه کارهایی که فهرست کرده‌اید، برسید.

 • وقتی کودک بودید، دوست داشتید در بزرگسالی چه شغلی داشته باشید؟

زیست‌شناس دریایی. هنوز هم دوست دارم. شاید یک روزی به سراغ این کار رفتم.

 • از بدترین رئیسی که تا به حال داشته‌اید، چه چیزی یاد گرفته‌اید؟

یاد گرفتم که من تنها کسی هستم که مسئول کارها و وظایفم هستم. مهم نیست مدیران و روسا چه می‌گویند، من باید انگیزه درونی داشته باشم و تمرکز خود را حفظ کنم.

 • چه کسی بیشتر از همه در زمینه کاری روی شما تاثیرگذار بوده است؟

وقتی کودک بودم، پدرم به من گفت که اگر بخواهم، می‌توانم هرکاری را انجام دهم. اساسا اگر چیزی می‌خواهید، باید خود را آماده کنید که برای رسیدن به آن از جان و دل مایه بگذارید. این موضوع در یک جمله خلاصه می‌شود: «هیچ چیز مانند مقاومت و مداومت موفقیت‌آمیز نیست».

 • آیا تا به حال به سفری رفته‌اید که متحولتان کرده باشد؟

من شانس این را داشتم که هفته‌ای را در جزایر گالاپاگوس بگذرانم و تحت تاثیر جاذبه زندگی در این سیاره قرار بگیرم. باید بدانیم که بسیار مهم است از چیزهایی که در این دنیا به ما سپرده شده به خوبی مراقبت و استفاده مفیدی از آنها بکنیم.

 • چه چیزی الهام‌بخش شماست؟

تسلا الهام‌بخش من است. این شرکت ماموریت غیرممکنی را انتخاب کرد و توانست به آن برسد. فکر می‌کنم آلون ماسک یکی از کمیاب‌ترین رهبران کسب‌و‌کاری است که در حقیقت مخترع نیز هست. حظ می‌کنم وقتی می‌بینم که او، به عنوان یک مدیرعامل، این‌قدر دقیق و عمیق مسائل مربوط به تولید محصولات و تکنولوژی را بررسی می‌کند.

 • اولین ایده کسب‌و‌کارتان چه بود و با آن چه کار کردید؟

اولین ایده کسب‌و‌کارم در دوره کالج به ذهنم رسید و آن «تولید تخته‌های موج‌سواری» بود. یاد گرفته بودم که چطور موج‌سواری کنم و از این کار خوشم می‌آمد. اما نتوانستم از پس هزینه خرید تجهیزات حرفه‌ای آن بر‌آیم و به عنوان یک کسب‌و‌کار کوچک، فقط توانستیم چند وسیله نمایشی بسازیم. خوش گذشت، اشتباهات زیادی داشتیم اما به هر حال توانستیم در نهایت چند تخته موج‌سواری تولید کنیم!

 • چه درس مهم و مفیدی از فعالیت‌های دوران تحصیل گرفته‌اید؟

من به طور حرفه‌ای شنا می‌کردم و به واسطه این ورزش دریافتم که سختکوشی لزوما به معنای کسب نتایج دلخواه نیست. یک سال ممکن بود با وجود تلاش بسیار به هیچ نتیجه‌ای نرسم و سال بعد می‌توانستم رکوردهای شخصی‌ام را نیز جابه‌جا کنم.

 • بهترین توصیه‌ای که تا به حال دریافت کرده‌اید چیست؟

زمانی پول به دست بیاور که به آن نياز نداری.

 • بدترین توصیه‌ای که شنیده‌اید، چه چیزی بوده است؟

من زمانی می‌خواستم ایده اساسی یک شرکت تولیدمحور را تغییر دهم، اما مدیرعامل آنجا، که خود را متخصص می‌نامید، قبول نکرد. فکر می‌کنم او اصلا متوجه نگرش من نشده بود! نتیجه این بود که آن شرکت خیلی زود تعطیل شد. بدترین توصیه‌های عمرم را از آن فرد به اصطلاح متخصص شنیدم.

 • بهترین توصیه‌ای که برای افزایش کارایی فردی دارید، چیست؟

به نظر من هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی استراتژیکتان باید به شکل سه‌تایی صورت گیرد. این یعنی نباید بیشتر از سه هدف در آن واحد داشته باشید. مردم سه چیز را به راحتی به خاطر می‌سپارند، اما وقتی آن «سه» به «چهار» تبدیل می‌شود، تمرکزشان به هم می‌خورد. اگر چیزهای مختلف را به صورت دسته‌های سه‌تایی دربیاورید، در واقع آنها را قابل عمل کرده‌اید.

 • اپلیکیشن یا ابزار خاصی برای برنامه‌ریزی کارهایتان دارید؟

من یکی از طرفداران پروپاقرص گوگل اسپردشیت (گوگل شیت امکان سازماندهی، ویرایش و آنالیز اطلاعات با فرمت‌های متفاوت را فراهم می‌کند) هستم. عالی‌ست!

 • تعادل میان کار و زندگی شخصی چه معنایی برایتان دارد؟

این مسئله در دنیای کسب‌و‌کار مسئله‌ای طولانی‌مدت است. در طول مسیر کارآفرینی معمولا تعادل چندانی بین کار و زندگی وجود ندارد. با این حال در طولانی‌مدت می‌توانید راهکارهایی به کار بگیرید تا بین این دو تعادل ایجاد کنید. اینطور فکر کنید: یک سال به شدت کار کنید؛ با تمام وجود. سپس یک هفته کاملا کار را کنار گذاشته و اوقات خوشی را با خانواده بگذرانید. این کار را ده سال ادامه دهید و سپس وقتی به موفقیت رسیدید، می‌توانید کلا کار را ببوسید و بگذارید کنار و به سایر مسائل زندگی‌تان رسیدگی کنید. واقعیت این است که راه‌اندازی یک کسب‌و‌کار نیازمند افرادی است که حاضر باشند خانواده، محل زندگی، شغل ثابت و درآمد همیشگی‌شان را برای مدتی کنار بگذارند و سفت و سخت به کارشان بچسبند. هرکسی حاضر نیست چنین کاری کند.

 • چطور از فرسودگی شغلی جلوگیری می‌کنید؟

به خودتان اجازه دهید که گاهی کاملا از کار جدا شويد و به سرگرمی‌هایتان برسید: موسیقی، هنر یا حیطه پژوهشی دلخواهتان.

 • زمانی که فکر نابی به ذهنتان نمی‌رسد، چه استراتژی‌ای به کار می‌برید؟

کاری انجام دهید که ذهن و تمرکزتان را صد درصد از آن مسئله دور کند. سپس وقتی ذهنتان به دنیای واقعی بازگشت، می‌توانید همه چیز را از دریچه چشم متفاوتی ببینید.

 • اکنون در حال یادگیری چه چیزی هستید؟

الان می‌خواهم به شرکت‌هایی کمک کنم که در مراحل ابتدای شروع کسب‌و‌کارشان هستند. خودم را متعهد به این کار می دانم. رویکرد ما نسبت به جذب سرمایه باعث شده که شرکت‌هایمان در معرض ریسک کمتری باشند و سرعت عمل بیشتری داشته باشند، چرا که دیگر به مشکلات و اشتباهاتی که در گذشته به آنها دچار شده بودیم، بر نمی‌خوریم.

 

نینا زیپ‌کین/ مترجم: شادی حسن‌پور