در چهار قدم، سرگرمی‌تان را به کسب‌وکاری پربازده تبدیل کنید

در چهار قدم، سرگرمی‌تان را به کسب‌وکاری پربازده تبدیل کنید

 

چند نفر در دنیا نسبت به کار روزمره‌شان احساس رضایت نمی‌‌کنند؟ همه ما آرزو می‌کنیم که ای کاش می‌شد شغلمان را رها و به رویاهایمان دست پیدا کنیم و زندگی‌ای بسازیم که در آن به ازای انجام‌دادن کار دلخواهمان، پول به دست بياوریم. ماهیت کارآفرینی همین است؛ آرزوی عشق‌ورزیدن به شغلی که داریم.

اما دقیقا چطور باید این کار را انجام دهیم؟ چطور باید تفریحاتی مانند باغبانی یا عکاسی را به کسب‌وکار تبدیل کنیم؟

چنین اقدامی برای بسیاری از ما ساده نیست. قبل از انجام‌دادن این کار باید مراحلی را پشت سر بگذارید تا مطمئن شوید که هم می‌توانید به رویایتان دست پیدا کرده و هم هزینه زندگی‌تان را تامین کنید.

 

1- به دنبال بازخوردهای صادقانه باشید.

شما برای قضاوت کارهای خودتان بهترین قاضی ممکن نخواهید بود؛ خانواده و دوستانتان نیز همین‌طور. به یک مشاور یا فردی حرفه‌ای نیاز دارید که صادقانه در مورد کسب‌وکار شما اظهار نظر کند. قبل از اینکه کسب‌وکارتان پولساز شود، باید چشمگیر باشد. هر کسی می‌تواند دوربین داشته باشد، اما همه از نورپردازی و چارچوب‌بندی سر در نمی‌‌آورند. حتی برخی از بهترین عکاس‌ها نیز نمی‌توانند از برخی لحظات به خوبی عکس‌برداری کنند.

قطعا هیچ کس دلش نمی‌‌خواهد معمولی باشد. رویاپردازی این‌گونه نیست. شما باید بدانید که رویایتان آنقدر خوب هست که به موفقیت برسد. در صورت امکان باید انجمنی از متخصصان حیطه کاری خود را پیدا کنید و نظرات آنها را جویا شوید.

همچنین باید محیطی آموزشی فراهم کنید تا هم بتوانید چیزهای جدیدی بیاموزید و هم کارآموزان و کارمندان آینده خود را تربیت کنید.

 

2- اسم برندتان را مشخص کنید.

مطمئن شوید نامی که برای کسب‌وکار خود در نظر گرفته‌اید، قبلا برای کسب‌وکار دیگری ثبت نشده است و می‌توانید دامنه‌ای به همان نام برای وب‌سایت خود خریداری کنید. فقط به جست‌وجوی اینترنتی کفایت نکنید، بلکه سری به فهرست شرکت‌های ثبت‌شده بزنید و در آنجا نیز جست‌وجو کنید. ممکن است شخصی قبلا چنین نامی را برای کسب‌وکار خود در نظر گرفته، آن را ثبت کرده ولی هیچگاه ایده کاری‌اش به فعل تبدیل نشده باشد، ولی به هرحال آن نام تحت تملک آن فرد قرار خواهد داشت. جوانب قانونی کار را در نظر بگیرید تا تفریحی که قرار است به کسب‌وکار تبدیل شود، برایتان مشکلات قانونی به وجود نیاورد.

 

3- کسب‌وکاری جانبی داشته باشید.

کسب‌وکار جانبی به معنای این است که بدون رهاکردن شغل اصلی و روزمره‌تان، منبع درآمدی جداگانه برای خود تدارک ببینید. اگر برای پرداخت هزینه‌های زندگی‌تان مجبور هستید شغل فعلی‌تان را ادامه دهید، می‌توانید آخرهفته‌ها به انجام کسب‌وکار دلخواهتان بپردازید، وب‌سایتتان را بهبود ببخشید، محصولاتتان را تولید کنید و به بازاریابی بپردازید.

اگر مدتی به این شکل مشغول به کار شوید، متوجه خواهید شد که ایده‌تان تا چه حد پولساز است و چقدر می‌توانید به عنوان یک کسب‌وکار جدی روی آن حساب کنید.

در ضمن فراموش نکنید که شروع یک کسب‌وکار جانبی نیز می‌تواند هزینه‌های اضافی برای شما و خانواده‌تان ایجاد کند. باید یاد بگیرید که چگونه منطقی خرج کنید؛ نه آنقدر زیاد که برای پرداخت قبض‌هایتان به مشکل بخورید و نه آنقدر کم که از پس بازاریابی محصولات جدیدتان برنیایید.

 

4- برنامه کسب‌وکار داشته باشید.

اگر می‌خواهید کسب‌وکاری داشته باشید، به هیچ وجه نمی‌توانید از طراحی یک برنامه کسب‌وکار شانه خالی کنید. حتی اگر می‌خواهید از تفریح مورد علاقه‌تان نیز پول دربیاورید، باز هم باید برنامه‌ای برای کسب‌وکار خود داشته باشید. در ابتدای مسیر، خود را خیلی غرق در مسائل حرفه‌ای نکنید تا کلافه نشوید. همین که چند نکته را در شروع کارتان در نظر داشته باشید، کافی است: باید سیستمی برای ارتباط با مشتری تدارک ببینید (CRM)، در شبکه‌های اجتماعی حضور پررنگی داشته باشید و برنامه‌ای برای بازاریابی در نظر بگیرید.

 

 

نکته نهایی

اگر هدف و رویایتان واقع‌گرایانه نباشد، به موفقیت نخواهید رسید. برخی از تفریحات باید در حد تفریح باقی بمانند. اگر کمی گیتار می‌‌زنید و توقع دارید گروه موسیقی راک راه‌اندازی کنید، شانس موفقیت کمی خواهید داشت. اما تبدیل‌شدن به یک عکاس یا مربی شخصی حرفه‌ای دور از ذهن نیست. اگر تفریحی که مدنظر دارید، طرفداران زیادی دارد، به احتمال زیاد به موفقیت خواهید رسید.

 

برایان هاگس/ مترجم: شادی حسن‌پور