فروشندگی و درون‌گرایی؟ آیا ممکن است؟

فروشندگی و درون‌گرایی؟ آیا ممکن است؟

 

 

تصویر کلیشه‌ای حال حاضر از نمایندگان فروش حرفه‌ای، تصویری است که در آن می‌توان فروشنده‌ای برون‌گرا را دید که با سحر و افسون خود مشتریان را به خرید هر چیزی به هر قیمتی وامی‌‌دارد. اما باور کنید که هزاران راه دیگر نیز برای موفقیت در حیطه فروش وجود دارد و اگر شما فرد درون‌گرایی هستید و می‌خواهید شغلی در حیطه فروش به دست آورید، ناامید نشوید. می‌توانید این کار را به خوبی رقیبان برون‌گرایتان انجام دهید. من فروشندگان درون‌گرای بسیار موفقی را از نزدیک ملاقات کرده‌ام و توانسته‌ام برخی از استراتژی‌ها و تکنیک‌هایی را که به آنها در امر فروش و ارتباط موثر با مشتری کمک کرده‌اند، به خوبی بشناسم. در این مقاله به مهم‌ترین تکنیک‌هایی که این افراد استفاده می‌‌کردند، می‌‌پردازیم. امیدوارم برایتان مفید واقع شود.

1- روی توانایی‌هایتان مانور دهید.

یکی از مهم‌ترین عناصر موفقیت در حیطه فروش این است که نسبت به بقیه متمایز باشید. اما متمایزشدن لزوما به معنای فریادزدن و برون‌گرابودن نیست. افراد درون‌گرا ویژگی‌های متمایز مختص به خودشان را دارند که بسیاری از آنها برای مشتریان جذابیت بسیاری دارند. موفقیت زمانی به دست می‌‌آید که شما بتوانید توانایی‌های طبیعی‌تان را در حیطه‌های زیر نشان دهید.

  • گوش‌دادن: مشتری‌ها به فروشندگانی علاقه دارند که واقعا به آنها گوش می‌‌دهند و زمان کافی بهشان می‌‌دهند تا چالش‌ها و نیازهایشان را کاملا بیان کنند. بنابر تجربه شخصی‌ام، فروشندگان برون‌گرایی که به شدت اجتماعی هستند، با این موضوع حسابی مشکل دارند، چرا که به دلیل علاقه‌شان به حرف‌زدن نمی‌توانند به خوبی از نیازهای مشتری سر در بیاورند.
  • تفکر ساماندهی‌شده: مشتریان اغلب مشکلات کاری زیاد و پیچیده‌ای دارند. به همین دلیل ارزش زیادی برای افرادی قائل‌اند که تفکری ساماندهی‌شده و منظم دارند و می‌توانند احساسات آنها را درک کنند و سپس راه حل‌هایی با هزینه مناسب و کاربردی پیشنهاد دهند. این کار به نظر بهترین کار برای یک فرد درون‌گراست!
  • جزئی‌نگری در پیگیری: افراد درون‌گرا، علاوه بر داشتن مهارت تفکر استراتژیک، افرادی کاملا جزئی‌نگر هستند. آنها می‌توانند کارها را با نظم و تدبیر خاص خودشان پیش ببرند، به شکلی منظم به تماس‌های تلفنی و ای‌میل‌های دریافتی پاسخ دهند، به تعهداتشان پایبند بمانند و علائم نگارشی را رعایت کنند و... . مشتریان زیادی هستند که به این رفتارها ارزش می‌‌نهند.

 

 

2- انرژی اجتماعی‌تان را مدیریت کنید.

تعاملات اجتماعی می‌توانند انرژی افراد درون‌گرا را تخلیه کنند. کاری که کمک زیادی به من کرد این بود که نیمی از روز را به فروش تلفنی بپردازم. برایم سخت بود که از ابتدای شروع به کارم، کل روز را با مشتریان حضوری سروکله بزنم. پس تصمیم گرفتم که صبح‌ها با مشتریان تماس تلفنی داشته باشم و بعد از ظهر یا وقتم را به مشتریان حضوری اختصاص دهم یا تماس‌های روز قبل را پیگیری کنم. این کار نه تنها باعث شد انرژی بیشتری برای تعاملات اجتماعی به دست آورم، بلکه فرصت خوبی در اختیارم گذاشت تا مهارت گوش‌دادن، تفکر سیستماتیک و پیگیری دقیقم را بهتر از قبل کنم و مشتریان را، چه حضوری و چه تلفنی تحت تاثیر قرار دهم.

  • زمانی که به سمینار یا هر گونه گردهمایی اجتماعی می‌‌روید، به خودتان چندین بار استراحت بدهید تا انرژی خود را بازیابید. با سوالاتی ازپیش‌آماده‌شده به چنین مکان‌هایی بروید (هم سوالات شخصی و هم در حیطه کسب‌وکار)؛ به این شکل می‌توانید از آن لحظات مرگبار سکوت دوری کنید و توانایی گوش‌دادنتان را نیز به رخ بکشید. اما خودتان را وادار به رفتن کنید. این همایش‌ها در طولانی‌مدت کسب‌وکارتان را پیش خواهند برد و آسان‌تر خواهند شد.
  • مشتریان خوش‌مشرب گزینه‌های خوبی برای برقراری ارتباط هستند، اما فراموش نکنید که هر رابطه‌ای نیازمند تغذیه‌شدن است. شاید در ابتدا در تعامل با این دسته از افراد کم بیاورید، اما بعد از گذشت مدتی احساس راحت‌تری خواهید داشت و می‌توانید مهارت گوش‌دادن خود را نیز بهتر کنید. ضمنا شاید برایتان بهتر باشد به جای قرارهای ملاقات در رستوران، جایی مانند زمین گلف یا سایر برنامه‌های تفریحی ورزشی را امتحان کنید. خود این ورزش‌ها موضوعات زیادی در اختیارتان قرار می‌‌دهند تا در موردشان حرف بزنید.

 

 

3- در حیطه کاری درستی مشغول به فعالیت باشید.

افراد درون‌گرا می‌توانند در بخش فروش هر نوع کسب‌وکاری به موفقیت برسند، اما برخی از آنها به دلیل ویژگی‌های ذاتی‌شان، در برخی صنایع موفق‌ترند.

افراد درون‌گرا می‌توانند در کسب‌وکارهایی که فروش تکراری و ارتباط همیشگی با مشتریان دارند، موفق باشند. اما فروش محصولات و خدمات پیچیده کمی برایشان دشوار‌تر خواهد بود، چرا که هر چه تنوع محصولات و پیچیدگی‌شان بیشتر شود، مشتری نیاز بیشتری به توضیحات فروشنده پیدا خواهد کرد. فروش محصولات و خدماتی که به مهندسان، کارمندان امور مالی و پرسنل عملیاتی فروخته می‌شود، گزینه خوبی برای افراد درون‌گراست، چرا که این افراد بیشتر مایل‌اند در مورد حقایق و ویژگی‌های قابل اندازه‌گیری محصول صحبت کنند؛ این یعنی نیازی نیست که فروشنده نطق غرایی در مورد محصولات بکند و فقط کافی است ویژگی‌های آن را برشمرد.

 

فروش می‌تواند شغل فوق‌العاده‌ای برای شما باشد، چون اگر به خوبی از پس آن برآیید، هم می‌تواند شما را به آزادی مالی برساند و هم فرصتی فوق‌العاده و رضایت‌بخش در اختیار شما قرار می‌‌دهد تا به افراد و شرکت‌ها کمک کنید.

 

مترجم: شادی حسن‌پور