منتظر فردا نباشید

منتظر فردا نباشید

یادداشتی کلاسیک از جیم ران

 

زمان، موقعیت‌هایی را پیش پای شما قرار می‌‌دهد، اما استفاده از آنها نیازمند کمی احساس ضرورت است.

مشکل اینجاست که اگر بخواهید برای انجام هر کاری تا فردا منتظر بمانید، وقتی فردا از راه برسد، دیگر به «امروز» تبدیل شده است. امروز هم همان «فردایی» است که دیروز در موردش حرف می‌‌زدیم، پس سوال اینجاست: از موقعیت مورد نظر چه استفاده‌ای کردیم؟ اغلب فردا را نیز به همان شکلی به هدر می‌دهیم که دیروز و البته امروز را. هدفمان این نبود، اما تمام آن دستاوردهای احتمالی را از دست می‌دهیم و دیگر فرصتی برای جبرانشان پیدا نمی‌کنیم.

 

هر کدام از ما باید به طور مرتب کمی درنگ کنیم و به یاد بیاوریم که زمان در حال گذر است و ساعت در حال تیک‌تاک. همان ساعتی که از اولین نفسی که در دنیا کشیدیم شروع به کار کرده است.

زمان بزرگ‌ترین چیزی است که همه انسان‌ها به طور برابر از آن بهره‌مند شده‌اند. زمان موقعیت‌های خوبی را پیش پای ما می‌‌گذارد، اما نیازمند این است که کمی احساس ضرورت و سرعت را نیز چاشنی کار کنیم.

زمانی که بازی زندگی در نهایت به پایان می‌‌رسد، دیگر هیچ شانس دومی برای اصلاح اشتباهاتمان نخواهیم داشت. ساعتی که لحظه‌لحظه زندگی‌مان را پیش می‌‌برد، اهمیتی به این موضوع نمی‌‌دهد که شما در زندگی پیروز شده‌اید یا بازی زندگی را باخته‌اید. برایش مهم نیست که چه کسی برنده شده و چه کسی شکست خورده است. ‌این ساعت به بهانه‌ها، عدالت یا برابری اهمیتی نمی‌‌دهد. تنها چیزی که اهمیت دارد این است که ما چگونه بازی زندگی را پیش می‌‌بریم.

سن افراد مهم نیست؛ هر کسی با هر سنی باید کمی به کارهایش احساس ضرورت و سرعت ببخشد تا انگیزه بیشتری برای دست‌ به‌کارشدن در همین لحظه پیدا کند. ما باید همواره از ارزش تک‌تک لحظه‌های زندگی‌مان باخبر باشیم؛ لحظه‌هایی که به نظر آنقدر بی‌ارزش می‌‌رسند که اغلب نادیده‌شان می‌‌گیریم.

ما هنوز هم وقت کافی برای کارهایی که می‌خواهیم انجام دهیم، داریم. ما هنوز هم موقعیت‌های بی‌شماری داریم و سال‌های زیادی پیش رویمان قرار گرفته‌اند تا نشان دهیم که چه کار می‌‌توانیم بکنیم. فردایی، هفته دیگری، ماه و سال دیگری در پیش خواهد بود. اما تا زمانی که آن حس ضرورت و سرعت را در وجودتان ایجاد نکنید، این پنجره‌های کوچک زمانی نیز، درست مانند روزها و هفته‌ها و ماه‌های پیش به هدر خواهند رفت. زمان سرمایه‌ای همیشگی نیست.

پس زمانی که دارید در مورد رویاها و اهداف آینده‌تان فکر می‌کنید، این قدم‌های مهم اولیه را بردارید تا هرچه زودتر آمال و آرزوهایتان را به «زندگی» تبدیل کنید.

 

مترجم: شادی حسن‌پور