موهبتی به نام تکنولوژی

موهبتی به نام تکنولوژی

 

روز بخیر! چند سال پیش می‌خواستم یک کنفرانس اینترنتی بسیار مهم برگزار کنم. بزرگانی از حیطه‌های کاری مختلف در این وبینار ثبت‌نام کرده بودند. سه هفته روی مباحثی که می‌خواستم در موردشان حرف بزنم، کار کردم. روز موعود فرا رسید. فقط پانزده دقیقه به شروع کنفرانس اینترنتی مانده بود که اتفاقی افتاد! مانیتور کامپیوترم خاموش شد. فکر کردم شاید کسی شوخی‌اش گرفته و آن را از برق کشیده، اما بعد متوجه شدم که برق رفته است. ترسیدم. دویدم بیرون تا فیوز برق را كنترل کنم. همسایه‌ام فریاد کشید که چرا برق‌ها رفته؟ تازه به خودم آمدم و متوجه شدم که برق کل منطقه رفته است. می‌خواستم از موبایلم استفاده کنم تا حداقل این موضوع را به کسی خبر بدهم، اما هیچ خبری از شبکه موبایل هم نبود. نه پیامک، نه توئیت و نه هیچ شبکه ارتباطی دیگری کار نمی‌‌کرد. واقعا ترسیده بودم. فکر کردم شاید چند خیابان آن‌طرف‌تر هنوز برق داشته باشد. لپ‌تاپم را برداشتم، سوار ماشین شدم و به سوی یکی از شعب استارباکس که چند خیابان بالاتر بود، رفتم. آن مغازه هم غرق در تاریکی بود. در واقع هر خانه و فروشگاهی که در مسیرم بود، تاریک تاریک بود.

زمان کنفرانس شروع شد و به پایان رسید و خبری از من نبود. هیچ خبری. حالم خیلی بد بود. به خانه برگشتم و دیدم که رادیوی اینترنتی‌ام، یخچال، فر، اجاق برقی، تهویه هوا، در پارکینگ و کتری برقی هیچ‌کدام کار نمی‌‌کردند. از هیچ نوع تکنولوژی‌ای نمی‌توانستم استفاده کنم.

نمی‌خواهم در مورد این موضوع صحبت کنم که تکنولوژی چیز بدی است یا ما چقدر به این پدیده وابسته‌ایم؛ اما در واقع در آن روز، یا بهتر بگویم آن شب تاریک که سیستم برق و ارتباطات چندین‌میلیون نفر قطع شده بود، متوجه شدم که چقدر به خاطر موهبت‌هایی که تکنولوژی وارد زندگی ما کرده است، احساس قدردانی می‌کنم. بدون تکنولوژی نمی‌توانستم در خانه بنشینم و چندین کسب‌وکار را مدیریت و با افراد مختلف معامله کنم. تکنولوژی واقعا به افراد قدرت و توانایی می‌بخشد تا بتوانند کارهای بزرگی را انجام دهند. در حال حاضر به لطف همین پدیده، تمام کارآفرینان و بازاریاب‌ها به دنیای گسترده‌ای از منابع و مشتریان گوناگون دسترسی دارند و می‌توانند بسته به توانایی‌هایشان از این منبع گسترده استفاده کنند.

امروزه ما می‌توانیم در خانه بنشینیم و بلیت قطار یا هواپیما بخریم، در کنفرانس‌های اینترنتی شرکت کنیم، تاکسی بگیریم، غذا سفارش دهیم، قراردادها را تایید یا لغو کنیم، پول واریز کنیم، با دوستان دبیرستانمان ارتباط برقرار کنیم یا به منبع خارق‌العاده بزرگی از علم و دانش دسترسی داشته باشیم و همه این کارها و بسیاری دیگر را با دستگاهی آنقدر کوچک انجام بدهیم که در جیبمان جا می‌‌گیرد!

واقعا خارق‌العاده است. پس بهتر است از خود بپرسید که آیا به اندازه کافی از این شانس بزرگی که در اختیارتان قرار گرفته است، استفاده می‌کنید؟ تکنولوژی همه جا را فرا گرفته، آیا شما از آن بهره می‌‌برید؟