با تقاضای دورکاری موافقت می‌‌کنید یا خیر؟

با تقاضای دورکاری موافقت می‌‌کنید یا خیر؟

 

مطالعات زیادی نشان داده‌اند که دورکاری نقش مهمی در کسب‌وکارهای آینده دارد. در نظرسنجی‌ای که در مدرسه عالی تجارت لندن بر روی 600 مدیر اجرایی و کارآفرین صورت گرفت، 34 درصد این‌طور عنوان کردند که تا سال 2020 بیش از 50 درصد کارمندانشان به صورت دورکاری با آنها همکاری خواهند داشت و 25 درصد گفتند که حداقل 75 درصد از کارمندانشان در دفاتر کاری سنتی حضور نخواهند داشت.

چرا این مدیران بزرگ تا این حد نسبت به آینده دورکاری خوش‌بین هستند؟

پژوهش‌ها مزایای زیادی را برای این نوع کار نشان داده‌اند که از جمله می‌توان به افزایش کارایی، خلاقیت و حتی سطح سلامتی کارمندان اشاره کرد. اگرچه این جریان خوبی به نظر می‌‌رسد، اما شما به عنوان یک رهبر و مالک کسب‌وکار نمی‌توانید یک روز از خواب بیدار شوید و تصمیم بگیرید که همه کارمندانتان را به خانه بفرستید تا در آنجا کار کنند! این تصمیمی است که نیازمند ارزیابی دقیق شرایط فعلی کسب‌وکار، محیط کاری و پیامدهایی است که ممکن است رخ دهند.

چطور می‌توانید مطمئن شوید که شرکتتان آماده دورکاری است؟ باید به دنبال نشانه‌هایی در کارمندان و شرایط و محیط کاری‌تان بگردید.

1- رقبای شما مدت‌هاست که دورکاری را انتخاب کرده‌اند.

اگرچه تقلید کورکورانه از فعالیت‌های رقبا همیشه توصیه خوبی نیست، اما در این مورد می‌توانید این کار را انجام دهید. افراد خلاق دوست دارند شرایط کاری منعطفی داشته باشند و از هر جایی که دوست دارند، کار کنند. بیشتر آنها به دورکاری علاقه دارند و در هنگام تصمیم‌گیری برای انتخاب شغل، این گزینه را مدنظر قرار می‌‌دهند.

اگر رقبای شما مدت‌هاست که دورکاری را به عنوان یکی از گزینه‌هایشان برگزیده‌اند، باید بدانید که احتمالا افراد بااستعداد و خلاق بسیاری را دودستی به رقیبتان تقدیم کرده‌اید.

 

2- کارمندانتان به دورکاری علاقه‌مندند.

اگر یکی از کارمندانتان به سراغ شما آمده و درخواست دورکاری کرده است، یا از این و آن، چیزهایی را در مورد تقاضای کارمندانتان در مورد ایجاد شرایط انعطاف‌پذیرتر کاری شنیده‌اید، شاید وقت آن رسیده باشد که گزینه دورکاری را نیز به قوانین شرکتتان اضافه کنید.

مردم بی‌خودوبی‌جهت حرفی نمی‌‌زنند و ایده و نظری نمی‌‌دهند. اگر کارمندانتان چیزی در مورد دورکاری گفته‌اند، به این خاطر است که احتمالا به این مورد نیاز دارند یا شرایط انجام چنین کاری را در خود می‌‌بینند. در مطالعه‌ای که در سال 2016 صورت گرفته، تعادل میان کار و زندگی شخصی به عنوان اولین معیار در سنجش رضایت شغلی در نظر گرفته شده است. این به آن معناست که قابلیت کار در خانه ارزش زیادی برای بسیاری از مردم دارد. بنابراین چه فقط یک کارمند چنین تقاضایی کرده باشد، چه عده بیشتری مایل به دورکاری هستند، بررسی کنید و شرایطی را در این راستا برای آنها فراهم سازید.

3- برخی از کارهای شرکتتان از قبل به صورت دورکاری انجام می‌‌شده است.

چه اتفاقی می‌‌افتد اگر کارمندتان به خاطر بیماری فرزندش نتواند یکی دو روز به محل کار بیاید؟ یا اگر کارمندی نتواند گزارش کاری‌اش را سر موقع فراهم کند؟ شما از آنها خواهید خواست که کارهای لازم را در خانه انجام بدهند و برایتان بفرستند؛ درست است؟

این موارد نشان می‌دهند که شما همین الان هم می‌توانید برخی فعالیت‌ها را به صورت دورکاری انجام دهید. اگر کارمندی می‌تواند از جایی به غیر از محل کار به ای‌میل‌های کاری پاسخ دهد، تماس‌های لازم را برقرار کند، گزارش‌های مورد نیاز را بفرستد، مدارک ضروری را ثبت کند و حتی قراردادهای کاری ببندد، پس باید بدانید که آمادگی لازم را دارید که دورکاری را امتحان کنید.

 

4- از مزایای دورکاری به خوبی آگاهید.

پژوهش‌ها نشان داده‌اند که دورکاری باعث صرفه‌جویی در زمان، هزینه و منابع شرکت می‌شود. با واگذاری برخی از فعالیت‌ها یا موافقت با دورکاری برخی از کارمندانتان، می‌توانید در هزینه و منابع کسب‌وکارتان صرفه‌جویی بکنید. در حقیقت این‌طور تخمین زده شده است که اگر شرکت‌های آمریکایی به کارمندانشان اجازه دهند تا نیمی از زمان کاری‌شان را در منزل سپری کنند، می‌توانند به ازای هر نفر 11هزار دلار در سال صرفه‌جویی کنند. باورنکردنی است، مگر نه؟

مزیت دیگر دورکاری این است که می‌توانید با بهترین کارمندان کار کنید و دیگر نگران محدودیت‌های جغرافیایی نباشید. اگر دورکاری را در قوانین شرکتی‌تان لحاظ کنید، امتیاز کار با بهترین استعدادهای کشور را خواهید داشت.

 

چطور دورکاری را به بهترین شکل ممکن در کسب‌وکار خود بگنجانید؟

نمی‌توان به یک باره همه چیز را تغییر داد و شرایط کاری کارمندان را عوض کرد. باید بررسی کنید که کدام یک از سمت‌های شغلی مناسب کار در اداره و کدام یک مناسب دورکاری هستند. چند راهکار برایتان داریم:

 

الف) با تعداد معدودی از کارمندان شروع کنید.

هنگام شروع اعمال تغییرات، سمت‌های شغلی را بررسی کنید و آنهایی را که مناسب دورکاری‌اند، در یک فهرست بنویسید. سپس در میان کارمندان تعدادی را انتخاب کنید و به آنها فرصت دورکاری بدهید. به این شکل می‌توانید بدون ازدست‌دادن بهره‌وری کارتان، نتایج را بررسی کنید و تاثیر دورکاری را بسنجید.

 

ب) چند کارمند دورکار استخدام کنید.

گاهی اوقات اصلا نیاز نیست که از کارمندان خودتان شروع کنید. می‌توانید با افراد فریلنسر (آزادکار) همکاری کنید. چند نفر را برای وظایف خاصی انتخاب و به صورت دورکاری با آنها همکاری کنید. می‌توانید از وب‌سایت‌های ثبت رزومه کارجویان استفاده کنید.

 

ج) دورکاری نیمه‌وقت را امتحان کنید.

به جای اینکه به کارمندانتان اجازه دهید به صورت تمام‌وقت به دورکاری مشغول شوند، دو یا سه روز در هفته به آنها اجازه دهید از خانه به انجام کارهایشان بپردازند. به هر حال در برخی شرکت‌ها یا دپارتمان‌ها، گاهی حضور فیزیکی افراد نیز ضروری است.

 

د) سیستم‌های مورد نیاز را تهیه کنید.

دورکاری نیازمند جلسات مجازی، از جمله تماس‌های اینترنتی و وبینارهای مختلف است. از به‌روزبودن و داشتن سیستم‌های مورد نیاز برای چنین کاری اطمینان حاصل کنید.

 

ایودجی اونیبالوسی/ مترجم: شادی حسن‌پور