5 سوالی که افراد موفق هر روز از خود می‌‌پرسند

5 سوالی که افراد موفق هر روز از خود می‌‌پرسند

 

 

یکی از فلسفه‌های زندگی بیل گیتس اهمیت سوال‌پرسیدن و سنجش خود است. «اگر امروز آخرین روز زندگی من باشد، آیا کارهایی را که برای امروز در نظر گرفته‌ام، انجام می‌دهم یا خیر؟»؛ درست است. موفق‌ترین افراد جهان این توانایی را دارند که به طور منظم و به شکل بی‌طرفانه‌ای مهارت‌ها، اقدامات و میزان پیشرفتشان به سوی اهداف را بسنجند و سوالاتی از خود بپرسند.

آنها خود را به خواب نمی‌‌زنند، بلکه به شکلی فعال در مورد کارهایی که هر روز انجام می‌دهند، فکر می‌کنند. اما سوال‌پرسیدن از خود به معنای نقدکردن خود نیست، بلکه فقط باید وضعیت، اهداف خود و اقداماتی را که در راه رسیدن به این اهداف انجام می‌دهید، مورد سنجش قرار دهید. این تمرینی است که به شما کمک می‌کند بهتر فکر کنید و در زندگی شخصی و حرفه‌ای به موفقیت بیشتری برسید.

در ادامه به پنج سوال ساده اشاره می‌کنیم که افراد موفق هر روز از خود می‌‌پرسند.

 

1- آیا در حیطه کاری درستی مشغول به فعالیت هستم؟

اگر نسبت به کاری که انجام می‌دهید، شور و شوقی نداشته باشید، دیگر انگیزه‌ای نیز برای غلبه بر مشکلات و موانعی که زندگی بر سر راه موفقیتتان قرار می‌‌دهد، نخواهید داشت و حتی اگر در ابتدای راه نسبت به کارتان علاقه بسیاری داشته‌اید، ممکن است به مرور زمان این علاقه کمرنگ شده یا از بین رفته باشد. به همین خاطر بسیار مهم است که به طور مرتب خودتان، علایقتان و انگیزه‌تان برای ادامه راه را بسنجید. اگر احساس می‌کنید دیگر علاقه‌ای در وجودتان نیست و دارید از کاری که انجام می‌دهید خسته می‌شوید، شاید تغییری کوچک یا بزرگ بتواند شور و شوق تازه‌ای در کسب‌وکارتان ایجاد کند. اگر در حیطه کاری مناسب و مورد علاقه‌تان مشغول به فعالیت باشید، این اشتیاق در نهایت شما را به موفقیت خواهد رساند.

 

2- آیا از اشتباهاتم درس می‌‌گیرم؟

بیشتر الگوهای موفقیت شامل چندین شکست نیز می‌شوند. این کاملا طبیعی است. با این حال نکته مهم این است که از اشتباهات خود درس بگیرید و دیگر مرتکب اشتباهات قبلی نشوید. زمانی که به مانعی برخورد می‌کنید، زمان بگذارید و ارزیابی کنید که چرا به این مشکل دچار شده‌اید، چه چیزی باید تغییر کند و چگونه می‌توانید از به وقوع‌پیوستن دوباره این مشکل در آینده جلوگیری کنید. سعی کنید از هر اشتباهی که در طول مسیر موفقیت مرتکب می‌‌شوید، درس بگیرید.

 

3- آیا من به طور مرتب بالاتر از حد انتظار ظاهر می‌‌شوم؟

موفقیت به معنای رکوردزدن و سپس تا آخر عمر به خود افتخارکردن نیست. مطمئن باشید افرادی که در حیطه کاری خود به بالاترین سطوح موفقیت رسیده‌اند، همواره بالاتر از حد انتظار ظاهر شده‌اند و سعی بر این داشته‌اند که رکورد خودشان را نیز جابه‌جا کنند. شما باید همیشه اهداف جدید و شجاعانه‌تری را برای خود تدارک ببینید و سعی کنید به آنها برسید؛ به این شکل انگیزه‌تان را همیشه حفظ خواهید کرد و در مسیر موفقیت گام خواهید برداشت. مرزهای موفقیت را درنوردید و غیرممکن‌ها را ممکن سازید.

 

4- برنامه عمل من چیست؟

زمانی که دارید خود را به چالش می‌‌کشید، باید این را نیز در نظر داشته باشید که استراتژی‌ها و برنامه عمل مناسبی برای ادامه مسیر و غلبه بر مشکلات داشته باشید تا میزان بهره‌وری و دقت عملتان همواره در سطح بالایی قرار داشته باشد. اگر می‌خواهید سریع‌تر و بهتر کار کنید، باید برنامه‌ها و فرآیندهایی ترتیب دهید که به شما اجازه کار سریع‌تر و بهتر بدهند. بنشینید و برنامه‌ای کامل برای ادامه مسیرتان بچینید. برای اتفاقات غیرمنتظره و میانبرها هم جای خالی بگذارید؛ همین‌ها هستند که چیزهای جدیدی به شما یاد می‌دهند و باعث رشدتان می‌شوند.

 

5- آیا من هنوز باور دارم که می‌توانم این کار را انجام دهم؟

مهم‌ترین عامل موفقیت، باور خودتان و هدفی است که دنبال می‌کنید. اگر به خودتان اعتقاد نداشته باشید، بزرگ‌ترین جاه‌طلبی‌ها نیز هیچ فایده‌ای نخواهند داشت. نگاهی به آینه بیندازید و از خودتان بپرسید که آیا علاقه و انگیزه‌تان با هدفی که در سر دارید، همخوانی دارد یا خیر. مهارت‌ها و توانایی‌های شما فقط می‌توانند شما را تا نیمی از مسیر جلو ببرند. اگر باور نداشته باشید که می‌توانید کاری را انجام دهید، به سختی خواهید توانست دیگران را نیز به انجام این کار متقاعد کنید. قبل از اینکه از دیگران توقع داشته باشید برایتان کاری انجام دهند، در ابتدا باید خودتان را باور کنید.

 

ابی پرکینز/ مترجم: شادی حسن‌پور