8نکته در مصاحبه برای رسیدن به شغل رؤیایی‌تان

8 نکته در مصاحبه برای رسیدن به شغل رؤیایی‌تان

 

گرفتن نمره بالا در یک مصاحبه هم هنر است وهم دانش. برای اینکه بتوانید پاسخ‌های مؤثری بدهید، شما باید اطلاعاتی را پیش بینی کنید که مصاحبه‌کنندگان به دنبال آن‌ها هستند و بدانید چگونه باید آن‌ها را به روشی دقیق و منسجم توضیح دهید. در زمان مصاحبه شغلی این نکات را دنبال کنید:

۱-سؤالات را پیش بینی کرده و تمرین کنید.

در طول یک مصاحبه شغلی باید سؤالات احتمالی را پیش بینی کنید. آمادگی برای یک مصاحبه با فکر کردن درباره سؤالاتی که احتمالاً کارفرما از شما هم بپرسد، و همچنین پاسخ دادن به آن‌ها به طور مؤثر شروع میشود.

۲- توضیح مختصر و مفید را یاد بگیرید.

وقتی کارفرمایان از شما می‌خواهند تا درباره خودتان بگویید، آن‌ها نمی‌خواهند شما درباره سرگرمی‌هایتان صحبت کنید. در عوض، می‌خواهند درباره خصوصیات ارزشمند خودتان صحبت کنید که در رزومه‌تان آورده نشده است. اگر شما به دانش علاقه و اشتیاق دارید، یا علاقه زیادی به تعامل با افراد، یا هر مهارت ارزشمند دیگری دارید وقت آن است که در این لحظه آن را بگویید.

۳-نقاط قوت خود را بشناسید.

کارفرمایانی که می پرسند: «نقاط قوت شما چه چیزهایی هستند؟»به دنبال آن نیستند که مهارت‌ها و استعدادهایتان را برایشان بيان کنید. در عوض آن‌ها م می‌خواهند بدانند شما چه‌کارهایی انجام داده‌اید که نقاط قوت شمارا نمایان می‌کند.

۴-درباره شرکت تحقیق کنید.حتماً درباره شرکت تحقیق کنید.

مصاحبه‌کنندگان نمی‌خواهند ارزش مهارت‌های شمارا در یک محیط اداری عمومی بدانند، آن‌ها علاقه دارند شخصی را پیدا کنند که می‌تواند نیازهای آن‌ها را به‌طور مشخص پاسخ دهد. پس اگر پیش از انجام مصاحبه عمیقاً درباره شرکت تحقیق کنید، بسیار محتمل است که بتوانید آن شغل را از آن خود کنید.

۵- به اعضای تیم نگاه کنید.

به اعضای تیم نگاه کنید. ببینید قرار است در صورت پذیرفته شدن با چه کسانی کار کنید. بر روی اعضای گروهی که احتمالاً در آینده با آن‌ها کار می‌کنید، همچنین مدیران و متخصصان بخش‌های دیگر که با آن‌ها تعامل خواهید داشت، تمرکز کنید. هرچه بیشتر درباره همکاران احتمالی خود بدانید، راحت‌ترمی‌توانید به کارفرما نشان دهید که شما یک بازیکن تیمی هستید.

۶-به تاریخچه شرکت نگاه کنید.

در مرحله بعد به تاریخچه شرکت نگاه کنید. بدانید چه زمانی تأسیس‌شده بود، چگونه به موفقیت رسید، و چه کسی نقش مهمی در این موفقیت طی این سال‌ها داشته است. این نه تنها کمک خواهد کرد تا شما بدانید چگونه می‌توانید در این مسیر به آن‌ها کمک کنید، بلکه دلایل اهمیت این کسب وکار را برای شما نمایان میکند. به‌این‌ترتیب شما می‌توانید به مصاحبه‌کننده‌تان نشان دهید که به آنچه انجام خواهید داد متعهد هستید.

۷-چالش‌ها را کشف کنید.

چالش‌هایی را که این شرکت با آن‌ها مواجه است یا شاید در آینده با آن‌ها مواجه شود و جلوی رشد آن را بگیرد کشف کنید، سپس روش‌هایی را تعیین کنید که به‌واسطه آن‌ها بتوانید این مسائل را حل کنید. شما هم می‌توانید با این اطلاعات خودتان را به‌عنوان یک‌راه حل برای اکثر مشکلات این شرکت معرفی کنید، و به مصاحبه‌کننده نشان دهید که استخدام شما ارزش زیادی برای آن‌ها دارد. دانش شما قدرت شماست و هرچه بیشتر درباره شرکت بدانید تأثیر بیشتری در طول مصاحبه خواهید گذاشت. زمانی که شما این اطلاعات را جمع‌آوری کردید، آماده‌باشید تا در طول مصاحبه از آن‌ها استفاده کنید.

۸-یک مصاحبه را شبیه‌سازی کنید.

درنهایت از یکی از دوستانتان بخواهید که یک مصاحبه را با شما شبیه‌سازی کند، ترجیحاً دوستی که تجربه کاری داشته باشد. از او بخواهید که به حالات چهره، سبک گفتار، و عوامل تأثیرگذار دیگری که در برخورد با مصاحبه‌کننده واقعی خواهید داشت توجه داشته باشد. این امر به شما کمک می‌کند تا بتوانید عوامل کیفی تأثیرگذار بر رسیدن به یک شغل را بهبود دهید اما نم می‌توانید با تحقیقات و از برکردن ساده به آن مسلط شوید. برگزاری یک مصاحبه ساده همچنین باعث می‌شود سطح دانش خود را بشناسید و شکاف‌های آن را پرکنید. اگر شما در پاسخ دادن به یکی از سؤالات دوستتان مشکل‌ دارید یا  نمی‌توانید یکی از پاسخ‌های خودتان را توضیح دهید، متوجه خواهید شد که پیش از انجام مصاحبه واقعی باید معلومات خود را در چه زمین‌های بالا ببرید.

 

برایان تریسی