هفت ایده جسورانه و موفقیت آمیز استارت آپ

هفت ایده جسورانه و موفقیت آمیز استارت آپ

 

استارت آپ ها اغلب به شــیوه های غیرمنتظره ای رشد می یابند. ایده ای که از نظر شــما قطعا موفق خواهد شد ممکن است مشــتریان ثابت ضعیف تری نسبت به تصور شما داشته باشد یا شاید یک ایده با حمایت قابل توجهی به واسطه ســرمایه گذاری پول کافی برای ادامه نداشته باشــد. در آن طرف، ایده هایی وجود دارند که در نگاه اول احمقانه به نظر می رسند اما به نحوی مدیریت می شوند که در نهایت به موفقیت می رسند. از نمونه های زیر ایده بگیرید

حیوان خانگی سنگی

من این فهرست را با یک نمونه کلاسیک شروع  می کنم: حیوان خانگی ســنگی. در دهه ۱۹۷۰ گری راس دال ایده ای برای فروش سنگ به بچه ها پیشنهاد داد با این فرضیه که این سنگ نوعی حیوان خانگی است. ترکیبی از بســته بندی هوشــمندانه و بازاریابی فوق العاده، پول دادن برای یک ســنگ را بسیار معقول تر جلوه داد و در نهایت این ایده، دال را میلیونر کرد.

شرکت پی پال

 امــروزه میلیون ها نفــر از مردم بــرای مدیریت تراکنش های مالی شــان به پی پال وابسته هستند و به انــدازه بانک به آن اعتمــاد دارند. اما وقتی پی پال در ســال ۱۹۹۸ راه اندازی شد، مرز جدید جســورانه ای را ایجاد کرد. در آن زمان اینترنت هنوز جدید بود و اعتماد کمی از مردم را جلب کرده بود، با این حال موسسان پی پال انتظار داشتند مردم اطلاعات حساب بانکی و اطلاعات شخصی شان را به آن‌ها تحویل داده و اعتماد کنند  تا تراکنش های مالی خود را به صورت آنلاین انجام دهند.

اینستاگرام

اینستاگرام در سال 2010 درعصری که فیس بوک پادشــاه شــبکه های اجتماعی بود  تاسیس و در نهایت به عنوان یک آرم مربعی شــکل ظاهر شد. این برنامه زمانــی محبوبیت خود را در میان مردم کسب کرد که قابلیت اشتراک گذاری تصاویر را با دوستان، خانواده و دنبال کنندگان شامل کرد. اینستاگرام جدای از قابلیت فیلتر  کردن و نصب بر روی تلفن هــای همراه، به طور انحصاری متفاوت از دیگر رقبای خود نبود، با این حال این برنامه ســعی داشــت یک پایگاه داده قوی از کاربرانش داشته باشد. این برنامه اکنون با بیش از هشتصد میلیون کاربر فعال در ماه به یکــی از محبوب‌ترین پلت فورم های شبکه های اجتماعی تبدیل شده است.

برنامه گیت هاب

برنامــه گیت هــاب، برنامــه ای مخصوص برنامه نویسان اســت. این برنامه شاید برای غیربرنامه نویســان بســیار پیچیده به نظر برسد اما از زمان راه اندازی آن به ابزار بسیار قدرتمندی تبدیل شــده است. وقتی این برنامه شروع به کار کرد فرضیه آن بســیار مضحک بود اما امــروزه بزرگ ترین  هاست کد منبع در دنیاست.

اسلک

 اسلک هیچ چیز جدیدی پیشنهاد نمی دهد. شرکت ها  تا پیش از این برای ارتباط با یکدیگر و مدیریت محصولات از پلت فورم های ای میل یا برنامه هــای مدیریت پروژه استفاده می کردند. اســلک ابزار دیگری مثل ابزارهای  دیگر بود. اما خالقان اســلک متوجه شدند ۷۰ تا ۸۰ درصدشرکت ها ابزار مشخصی برای ارتباطات داخلی شان ندارند بنابراین تصمیم گرفتند این برنامه را برای پر کردن این خلأ به بــازار عرضه کنند. در نتیجه به تدریج این شرکت به یک شرکت یک میلیارد دلاری تبدیل شد.

اسپیس ایکس

 نام یک شرکت تولیدکننده محصولات صنایع هوافضایی تجاری در آمریکاست وقتی شرکت اسپیس  شروع به کار کرد، هیچ کس ۲۰۰۲ ایکس در سال آن را جدی نگرفت. ناسا تنها سازمانی بود که سعی داشــت فناوری مرتبط با فضا را طراحی و راه اندازی کند و هیچ شــرکت خصوصی اي نتوانست در این زمینه بهتر عمل کند. سپس اسپیس ایکس بر سر کار آمد. در واقع پس از چند شروع ناموفق و دوره های جدید سرمایه گذاری در نیمه اول دهه ۲۰۰۰، ترس مشــتریان بالقوه این  شرکت را فرا گرفت. اما پس از چند شروع موفق و قرارداد مهم از سوی ناسا، در اوایل دهه ۲۰۱۰ اسپیسایکس توانست مقداری به جلو پیش رود. امروزه شرکت آلون ماســک مقرون به صرفه ترین و کاربردی ترین فناوری مرتبط با فضا را که همواره می بینیم تولید می کند.

آمازون

 تعداد کمی از شرکت‌ها بسیاری از ایده‌های جسورانه را همانند آمازون بیرون داده‌اند، حتی در حال حاضر این شرکت ســعی دارد آینده‌ای با سیستم تحویل خودکار و سخنگوهای هوشمند برای کنترل خانه‌هایمان بسازد. اما جسورانه‌ترین ایده همان است که بقیه ایده‌ها از آن به وجود آمدند: فروش کتاب به‌صورت آنلاین. در حال حاضر این ایده مستقیماً درک شــده است اما در سال ۱۹۹۴  خرید کتاب به‌صورت آنلاین یک ریسک تلقی می‌شد. چه تضمینی وجود داشــت که آنچه را که برای آن پول پرداخت کرده‌اید دریافت کنید؟ و به‌علاوه، کتاب‌فروشی‌های زیادی در شهرهای بزرگ وجود داشتند. چرا از آن‌ها خریداری نشــود؟ این ایده به‌هرحال سروصدا ایجاد کرد، متقاضیان کتاب زیاد شدند، آن‌ها گران نبودند و ارسال آن‌ها نیز آسان بود. سرانجام در طول سال‌ها آمازون به یکی از محبوب‌ترین سایت‌های اینترنتی تبدیل شد و رفته‌رفته محصولات خود را به فراتر از کتاب گسترش داد.

 

جیسون دیمرس