بر ترس از شنیدن پاسخ منفی غلبه کنید

بر ترس از شنیدن پاسخ منفی غلبه کنید

جدیدترین یادداشت برایان تریسی

 

 

ترس از شنیدن پاسخ منفی و ترس از شکست، به خودی خود دوتا از بزرگ‌ترین موانعی هستند که مانع از موفقیت افراد بالغ می‌شوند. اگر این ترس بیش از حد ادامه پیدا کند، ما کاملا درگیر این مسئله می‌‌شویم که هیچ اشتباهی نکنیم و در هر شرایطی بخواهیم نظر مثبت همه را جلب کنیم.

ترس از شکست خود را در قالب جمله «من نمی‌توانم» نشان می‌‌دهد.

احساس می‌کنیم مانعی جلوی ما قرار گرفته است که کم‌کم حرارت بدنمان را افزایش می‌دهد، ضربان قلبمان را بالا می‌‌برد، تنفسمان را تندتر می‌کند و گلویمان را می‌‌فشرد.

ترس از شنیدن پاسخ منفی مانع عملکرد درست و ابراز وجود شخصی می‌‌شود. برای اولین بار زمانی با این مسئله مواجه شده‌ایم که والدینمان در کودکی عشق پدری و مادری‌شان را منوط به رفتار شخصی ما می‌‌کردند. اگر کاری می‌‌کردیم که باعث خوشحالی‌شان می‌‌شد، آنها به ما عشق می‌‌دادند و با خواسته‌هایمان موافقت می‌‌کردند. اگر کاری می‌‌کردیم که آنها دوست نداشتند، عشق و محبتشان را از ما می‌‌گرفتند و با ما مخالفت می‌کردند.

افرادی که در کودکی با چنین عشق معادله‌مانندی رشد کرده‌اند، در بزرگسالی نیز به دنبال راضی‌کردن همه و جلب نظر آنها خواهند بود.

برخی از افراد رفتاری مبتنی بر خشونت، شک، تردید و وسواس دارند. این وسواس شامل نوع عملکردشان نیز می‌شود. آنها بر اساس استانداردهای سطح بالا اما غیرمشخصی عمل می‌کنند. این نوع رفتار را می‌‌توانید با جمله «من باید...» یا «من مجبورم...» شناسایی کنید. به عنوان مثال «من باید بیشتر کار کنم و موفقیت‌های بیشتری به دست بیاورم تا رئیس از من خوشش بیاید.»

بیش از 99 درصد افراد بالغ این ترس از شکست و ترس از مخالفت دیگران را تجربه کرده‌اند. آنها گاهی درگیر چرخه باطلی شده‌اند که احساس می‌‌کنند «نمی‌توانند» اما «باید کاری کنند» و «باید کاری کنند» اما «نمی‌توانند».

 

یاد بگیرید خود را دوست داشته باشید.

پادزهر این ترس‌ها این است که شجاعت، شخصیت و عزت نفس بیشتری در خود ایجاد کنید.

آیا می‌‌دانید متضاد «ترس» چیست؟ عشق است. عشق به خود و احترام به خود. شجاعانه عمل‌کردن در شرایط ترسناک، روشی است که باعث می‌شود آنقدر برای خود احترام قائل شویم که تمام ترس‌ها از بین بروند و دیگر نتوانند بر رفتار و تصمیمات ما تاثیرگذار باشند.

تکنیک «استرس بَس» یکی از قدرتمندترین تکنیک‌هایی است که تا به حال برای غلبه بر ترس و ازبین‌بردن استرس شناخته شده است. افراد زیادی نزد من می‌‌آیند و می‌گویند که این تکنیک توانسته است نگرششان را از منفی به مثبت تغییر دهد و باعث شود که آنها کارایی بیشتری در حیطه شغلی و زندگی شخصی‌شان داشته باشند.

این تکنیک چهار مرحله دارد که در ادامه می‌‌بینید:

1- مشکلی را که با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنید، با جزئیات بنویسید.

مرحله اول این است که مشکل یا موقعیت نگران‌کننده‌تان را به طور کامل و کتبی شرح دهید.

بهترین روش انجام این کار این است که قلم و کاغذی بردارید و خطی از بالا به پایین بکشید. در سمت چپ برگه به این سوال پاسخ دهید که «من دقیقا در مورد چه چیزی نگران هستم؟»

تقریبا 50 درصد از مشکلات می‌توانند در همین مرحله معرفی، حل شوند. در علم پزشکی می‌‌گویند «تشخیص صحیح نیمی از درمان است». بسیاری از مشکلات ما به این دلیل وجود دارند که وقت نگذاشته‌ایم و مشکل موردنظر را با جزئیات برای خودمان شرح نداده‌ایم.

 

2- بدترین نتایج و احتمالات ممکن را بنویسید.

مرحله دوم این است که بدترین نتایجی را که ممکن است به دست بیاورید، بنویسید. در سمت راست صفحه به این سوال پاسخ دهید که «بدترین اتفاقی که امکان دارد به دلیل مشکل موردنظر رخ دهد، چیست؟»

ممکن است پول زیادی را از دست بدهید، ممکن است روابطتان دچار مشکل شوند، کارتان را از دست بدهید، سرمایه‌تان را به باد دهید، سلامتی‌تان از دست برود یا موقعیت اجتماعی‌تان خراب شود. هرچیزی را که به نظرتان ممکن است در نتیجه این مشکل از دست بدهید، بنویسید.

مرحله یک و دو به سرعت نگرانی و استرس را از شما دور می‌کنند.

ما متوجه شده‌ایم که این مقاومت افراد نسبت به شناسایی نتایج احتمالی است که بیشترین اضطراب و استرس را برای آنها ایجاد می‌کند. زمانی که بدترین احتمالات ممکن را بنویسید، متوجه می‌شوید که آرام‌آرام نگرانی‌تان کاهش پیدا می‌کند.

 

3- بدترین نتایج ممکن را بپذیرید.

مرحله سوم این است که سعی کنید بدترین نتایج ممکن را بپذیرید. با خود بگویید «خب، اگر این اتفاق بیفتد، بالاخره یاد می‌‌گیرم که چطور با آن کنار بیایم». زمانی که بدترین نتایج را بپذیرید، دیگر چیزی برای نگرانی و استرس نخواهید داشت. همه آن استرسی که به دلیل انکار و مقاومت نسبت به روبه‌روشدن با حقیقت داشتید، از بین خواهد رفت.

4- نتایج بد احتمالی را بهتر کنید.

مرحله چهارم این است که سریعا نسبت به بهبود بدترین نتایج اقدام کنید. حالا که بدترین نتایج را شناخته و پذیرفته‌اید، باید تلاشتان را بکنید که این اتفاقات بد رخ ندهند. زمانی که از غصه‌خوردن و نگرانی دست بکشید، ذهنتان آرام‌تر می‌شود و می‌توانید خلاقانه‌تر فکر کنید. با غلبه بر ترس، خود را در جایگاهی قرار می‌دهید که بتوانید کار سازنده‌ای انجام دهید.

به یاد داشته باشید که نگرانی به دلیل ترس و عدم تصمیم‌گیری ایجاد می‌شود. پادزهر واقعی نگرانی، کار سازنده است. سعی کنید آنقدر برای حل مشکلات و اقدام واقعی وقت بگذارید که دیگر وقت نگرانی نداشته باشید. زمانی که دست‌به‌کار شوید، اعتمادبه‌نفس، شجاعت و احساس کنترل بیشتری نسبت به امور پیدا خواهید کرد که همین مسئله، ترس‌هایتان را خواهد زدود.

 

مترجم: شادی حسن‌پور