چگونه اهداف رشد فردی را اندازه بگیریم؟ یادداشتی از برایان تریسی
1400-07-12 0

چه چیزی باعث می‌شود که احساس کنید در زندگی به موفقیت رسیده‌اید؟ آیا دلیل آن استقلال مالی است یا خدمت کردن به دیگران بدون چشم‌داشت است؟ مهم نیست چه چیزی شمارا بیشتر خوشحال می‌کند، مسیر سفر به‌اندازه مقصد مهم است و این سفر با تعیین اهداف رشد فردی و قابل‌دستیابی در طول مسیر، به بهترین نحو انجام می‌شود.
برای رسیدن به جایی که می‌خواهید، باید اهداف رشد فردی خود را به‌طور مرتب بررسی کنید تا اطمینان یابید در مسیر درستی قرار دارید و پیشرفت می‌کنید.
دانستن اینکه چگونه می‌توانید رشد فردی خود را اندازه‌گیری کنید نه‌تنها می‌تواند از ناامیدی شما در مورد عدم دستیابی فوری به اهداف جلوگیری کند، بلکه به شما کمک می‌کند میزان پیشرفت خود را بفهمید و به خودتان انگیزه دهید.
شما کاملاً می‌توانید نوعی از زندگی را بسازید که آرزوی آن را دارید. و یک مرحله کلیدی در این فرایند، اندازه‌گیری پیشرفت خودتان در جهت اهداف رشد فردی‌تان است.

 

چرا باید اهداف رشد فردی را تعیین کنید

چرا باید اهداف رشد فردی را تعیین کنید
تعیین هدف در زندگی، به شما کمک می‌کند که بدانید در زندگی چه می‌خواهید؟ اگر این را بدانید، به‌جای آنکه اجازه دهید زندگی و اتفاقات آن بر شما تسلط داشته باشند، شما بر زندگی مسلط خواهید بود.
تعیین و اندازه‌گیری اهداف برای پیشرفت شما امری ضروری است. این امر علاوه بر تمرکز، انگیزه و محرکی به شما می‌دهد که تأخیر و مانع را از زندگی خود حذف کنید.
اهداف در شکل و حالت‌های مختلفی وجود دارند، اما بهترین راه برای ایجاد تغییر در زندگی خود یا جهان اطراف، داشتن اهداف هوشمندانه است.

اهداف هوشمندانه به‌صورت زیر تعریف می‌شوند:
خاص: روشن و مختصر به‌جای عمومی و مبهم
قابل‌محاسبه: می‌توانید ببینید در حال پیشرفت هستید یا که خیر
قابل‌دستیابی: مسیری چالش‌برانگیز دارد ولی شدنی است
مرتبط: با برنامه‌های کلی و سایر اهداف زندگی خود هماهنگ هستید
وابسته به زمان: واقع‌بینانه و درعین‌حال چالش‌برانگیز
همچنین متوجه خواهید شد که وقتی اهداف رشد فردی خود را تعیین می‌کنید، اثر ترکیبی اعمال می‌شود. زدن یک هدف، درهای بعدی و بعدی و غیره را باز می‌کند.
بنابراین، زندگی شما در حال پیشرفت است، و ناگزیر رضایت و شادی را برای شما به ارمغان می‌آورد.

 

۵ راه برای اندازه‌گیری و محاسبه هدف رشد فردی
هنگامی‌که اهداف شخصی خود را به‌وضوح تعیین کردید، باید پیشرفت خود را ردیابی و اندازه‌گیری کنید. پنج مرحله زیر به من کمک کرد تا رشد شخصی خود را بسنجم و بهترین شانس ممکن را برای دستیابی به همه آنچه برای آن تلاش می‌کنید به شما می‌دهد.

 

حتماً بخوانید!  10 راه برای تبدیل ترس به قدرت

جدول زمان‌بندی برای خود تهیه کنید

۱- جدول زمان‌بندی برای خود تهیه کنید
برای اطمینان از زمان اهداف هوشمند خود، تاریخ پایان را زمانی در نظر بگیرید که می‌خواهید از خط پایان عبور کرده و به هدف خود برسید.
برخی اهداف شما ممکن است جدول زمانی داخلی داشته باشند. ممکن است بخواهید ۵۰ عبارت انگلیسی را قبل از سفر خارجه خود یاد بگیرید یا ممکن است بخواهید پولی را برای بعد از فارغ‌التحصیلی فرزندتان کنار بگذارید.
زمان‌بندی برای اهداف دیگر کاملاً وابسته به شما است. به‌عنوان‌مثال شاید بخواهید کتاب خود را تا پایان امسال بنویسید یا تا ۱۰ سال دیگر چند میلیارد درآمد کسب کنید.
بهترین زمان‌بندی برای اهداف رشد شخصی شما دارای تاریخ بلندپروازانِ، اما دست‌یافتنی است.

اگر خود را به چالش بکشید، انگیزه خود را حفظ خواهید کرد، اما زیاد جاه‌طلب نباشید؛ ممکن است در رسیدن به اهدافتان وارونه عمل کند و جلوی رشد شمارا بگیرد.
پیش‌بینی کنید اگر همه‌چیز طبق برنامه پیش برود، چقدر طول می‌کشد تا به هدف خود برسید؟ سپس یک تاریخ مشخص بنویسید و شروع کنید!
در مرحله بعد، از خود بپرسید که آیا به زمان بیشتری نیاز دارید یا خیر، با توجه به موانع احتمالی که ممکن است پیش بیاید. یا برعکس، بخواهید سرعت خود را افزایش دهید؛ این به شما وابسته است.
پس از تعیین تاریخ پایانی، می‌توانید یک جدول زمانی برای کارهایی که باید هر روز، هفته، ماه یا سال انجام دهید، برای رسیدن به هدفتان در زمان تعیین‌شده ایجاد کنید.

 

۲- رسیدن به نقاط عطف در طول مسیر
جدول زمانی که ایجاد کرده‌اید به شما کمک می‌کند تا نقاط عطفی را که برای رسیدن به هدف نیاز دارید تعیین کنید. اگر هدف شما خواندن ۲۴ کتاب در حوزه خودسازی در سال جاری باشد، نقاط عطف شامل اتمام یک کتاب در هر دو هفته باشد. این کار به شما کمک می‌کند که بفهمید روزانه چند صفحه باید مطالعه کنید.
بررسی نقاط عطف به پیشرفت شما کمک می‌کند. هم‌چنین به شما کمک می‌کند که بفهمید آیا زمان‌بندی شما بلند پروازانه است یا باید تغییر کند تا واقع‌بینانه‌تر و درعین‌حال چالش‌برانگیز باشد.
این مراحل مهم همچنین به شما کمک می‌کند تا به گذشته نگاه کنید و در مورد فراز و نشیب‌های سفر خود فکر کنید، زیرا شما به‌طور فعال نحوه اندازه‌گیری رشد فردی خود را تمرین می‌کنید.

 

حتماً بخوانید!  احساسات کارمندان ؛ سر و صدایی بی فایده یا اطلاعاتی ارزشمند؟

 پیشرفت خود را دنبال کنید

۳- پیشرفت خود را دنبال کنید
گام بعدی برای سنجش میزان پیشرفت در اهدافتان، تعیین نحوه ردیابی آن‌ها است. ابزار بسیار زیادی در دسترس است؛ یکی را که با آن راحتید انتخاب کنید. برخی افراد مایل هستند اهداف خود را در نرم‌افزارهایی مثل اکسل و ورد سازمان‌دهی و ردیابی کنند.
هم‌چنین ممکن است مایل باشید از نرم‌افزارهایی روی تلفن همراه هوشمند خود استفاده کنید.
اگر اهل ساده‌زیستی هستید و درگیر فضای مجازی نشده‌اید، پیشنهاد ما به شما قلم و کاغذ است!
هر روشی را که انتخاب کنید، بخش مهم این است که اهداف خود را به‌صورت مکتوب تعیین کرده‌اید و می‌توانید به‌راحتی آن‌ها را به‌طور منظم دنبال کنید. افرادی که اهداف و پیشرفت خود را یادداشت می‌کنند دارای انگیزه درونی برای ادامه پیشرفت و رشد هستند.
یک نکته کلیدی برای پیگیری روند پیشرفت، نوشتن اهداف در زمان حال است. وقتی این کار را بکنید ضمیر ناخودآگاهتان آن را به‌صورت دستور دریافت می‌کند و برای رسیدن به هدف به شما انگیزه می‌دهد.

مثلاً تصور کنید در روز خاصی از زندگی‌تان، وزن مطلوبتان را دارید. این کار به شما ایده‌های متفاوتی برای رسیدن به هدفتان می‌دهد و شمارا برای تغییرات آماده می‌کند.
هم‌چنین دنبال کردن احساسات، فرآیندهای ذهنی و عادات خودتان نیز مهم است. اگر پیشرفت به حال سکون درآمده باشد یا حتی رو به عقب حرکت کرده باشد، ممکن است زمان تغییر برای رشدی جدید فرارسیده باشد.
یادتان باشد مدیریت زمان و نحوه استفاده از آن شمارا به سمت رشد و ترقی سوق می‌دهد. نکات مدیریت زمان را برای بهره‌وری و برای جلوگیری از حواس‌پرتی بیاموزید، مهم‌ترین وظایف خود را هر روز اولویت‌بندی کرده و بر اهمال‌کاری غلبه کنید.

 

۴- زمان‌های مشخصی را برای سنجش میزان پیشرفتتان در نظر بگیرید
جنبه کلیدی بعدی اقدامات توسعه فردی این است که، به‌طور مرتب پیشرفت خود را بررسی کنید. مراقب باشید در دام ترسیم اهداف فوق‌العاده و شگفت‌انگیز گیر نکنید، اما بعد از انگیزه اولیه آن‌ها را فراموش کنید؛ مانند بسیاری از اهداف سال نو که باوجود نیت خوب به حاشیه می‌روند.
در عوض زمانی خاص و مشخص برای بررسی پیشرفتتان تعیین کنید. با بررسی پیگیری پیشرفت خود به‌صورت روزانه یا ماهانه سازگار شوید. به چشم جلسه‌ای مهم به آن نگاه کنید و از دستش ندهید.
رسیدن به هدف به تلاش مداوم نیازمند است. مدیریت زمان را در خود تقویت کنید و با تمرکز و افزایش بهره‌وری به هدف خود نزدیک شوید.

 

حتماً بخوانید!  5 نکته برای استفاده درست از وقت خود

بزرگ‌ترین انگیزه خود باشید

۵- بزرگ‌ترین انگیزه خود باشید!
کلید نهایی برای دانستن اینکه چگونه می‌توانید رشد فردی خود را اندازه‌گیری کنید این است که خود را تشویق کنید. جملات تأکیدی مثبت را بیاموزید که به شما کمک می‌کند باانگیزه بمانید و روزانه آن‌ها را به یادآورید.
در هر سرمایه‌گذاری که نیاز به تغییر دارد، ناگزیر مشکلات به وجود می‌آیند، حتی شکست‌ها. اما همه این‌ها بخشی از فرایند طبیعی است.
در صورت عقب ماندن یا از دست دادن هدف کوچکی، خود را سرزنش نکنید؛ آن را به‌عنوان تجربه‌ای گران‌بها که برای پیشرفت‌های بعدی نیاز است در نظر بگیرید.
کلید محاسبه رشد شما، آگاهی از آن، پذیرش آن و ایجاد تغییرات برای بهبود است. بنابراین به‌جای بهانه‌جویی یا نادیده گرفتن موانع، با خود روراست باشید.
با نحوه تغییر اوضاع در طول فرایند رشد شخصی خود سازگار و منعطف باشید درحالی‌که خود را مسئول می‌دانید و به جلو حرکت می‌کنید.

 

نکاتی برای حفظ مسئولیت‌پذیری
وقتی برنامه‌ای را تنظیم کرده‌اید که در قبال رسیدن به اهداف خود جوابگو باشید، به‌احتمال فراوان به آن خواهید رسید. این به معنی هم‌سفر شدن شخصی دیگر در این مسیر با شما به‌سوی موفقیت و تجلیل از دستاوردهایتان است. این سه نکته مهم در رابطه با مسئولیت‌پذیری را از یاد نبرید:
• شرکای مسئولیت‌پذیری پیدا کنید یا در گروهی عضو شوید که با اشتراک اهدافتان با آن‌ها به شما انگیزه دهند
• برای رسیدن به نقطه عطف خود، پاداش تعیین کنید؛ مثل یک روز تعطیلی یا سفری کوتاه یا حتی خرید
• مسیر پیشرفتتان را دز شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید، این کار باعث می‌شود در قبال ادامه پیشرفت خود پاسخگو باشید

 

هدف رشد فردی بعدی خود را تعیین کنید
ایجاد زندگی ایده آلتان و دستیابی به هر چه که می‌خواهید، با تعیین اهداف هوشمند و سپس استفاده از اصول اندازه‌گیری رشد فردی شما آغاز می‌شود.
هنگامی‌که به هدف خود رسیدید، همیشه یک مورد جدید در انتظار کشف است. وقتی پیشرفت خود را در هر هدفی اندازه‌گیری کنید می‌توانید بفهمید کجا خوب بودید و کجا ضعف داشتید. سپس از آن برای موفقیت در اهداف بعدی استفاده کنید.

نوشته‌ای از برایان تریسی

نظر بدهید