بهره وری در محیط کار با 5S

1
درس
12
فایل
96
دقیقه
109000 تومان

اگر جایی که در آن کار می‌کنیم، به‌هم‌ریخته و بی‌نظم باشد، احتمالاً به‌سختی می‌توانیم بفهمیم چیزی برجایش نیست، اما اگر همه‌چیز منظم و مرتب باشد، احتمالش خیلی بیشتر است که بفهمیم چیزی مشکل دارد. طبق تحقیقات انجام‌شده، اگر فردی با خستگی محیط کار خود را آشفته رها کند، فردا صبح زمانی که بازمی‌گردد و این محیط را می‌بیند، خستگی دیروز دوباره در بدنش پدیدار می‌شود. این موضوع اهمیت آراستگی در سازمان‌ها را نشان می‌دهد، که چقدر می‌تواند در بهره‌وری و افزایش آن مؤثر باشد.

5S چیست؟ تعریف لغت‌نامه‌ای  5S یک محیط کار تمیز و منظم است که هدر رفت و اتفاقات غیرمعمول را برجسته می‌کند و نشان می‌دهد. اگرچه تمیز کردن یک بخش بسیار مهم، از فایو-اس است، ولی فایو-اس برخلاف باور عموم خیلی بیشتر از یک تمیزکاری ساده است. هدف اصلی  5S  تشخیص چیزهای غیرمعمول در محیط و روند کار است.

در دوره بهره‌وری در محیط کار با  5S ، یاد می‌گیرید که فایو-اس چیست و چرا بسیار اهمیت دارد. در این دوره پنج مرحله فایو-اس شامل ساماندهی، نظم و ترتیب، پاکیزه سازی یا برق انداختن، استانداردسازی و انضباط شخصی یا حفظ و نگهداری با مثال‌های جدید همراه با مطالعه موردی توضیح داده می‌شود و شما به کمک این دوره یاد می‌گیرید که فایو-اس را در محیط کارتان پیاده کنید.

چرا 5S اهمیت زیادی دارد؟ مهم نیست در نمایشگاه ماشین کار می‌کنید یا اداره یا بیمارستان و... اولین و مهم‌ترین دلیل اهمیت فایو-اس تأثیر آن بر ایمنی است. شاید بتوانید در محیط کار شلوغ و به‌هم‌ریخته کارکنید، اما اغلب آن محیط کار از ایمنی برخوردار نیست. فایو-اس در اصل باید روی ایجاد و حفظ محیط کار ایمن و سازمان‌دهی شده، تمرکز کند. به کمک 5S می‌توان هدر رفت را تشخیص داد، همچنین پیروی از استانداردها یکی از اصول کلیدی کایزن است و چون فایو-اس خودش یک استاندارد است، حرفی باقی نمی‌ماند. اگر نتوانید فایو-اس را پیاده کنید، نمی‌توانید ناب را پیاده‌سازی کنید. 5S یکی از بلوک‌های سازنده بیشتر ابزارها و مفاهیم ناب است که امروزه استفاده می‌شود، مثل جریان یکدست، نگهداری بهره‌ور فراگیر و...

شما پس از مشاهده دوره بهره‌وری در محیط کار با 5S می‌توانید این موضوع را با کمترین هزینه و به‌صورت مؤثر در محیط کارتان پیاده‌سازی کنید، چون 5S بسیار کم‌هزینه است و نیاز به پول زیادی نیست. حتی می‌توانید چیزهایی را که نیاز ندارید یا استفاده نمی‌کنید را بفروشید و سود کنید. ایمنی محیط کارتان را ارتقا دهید. سرعت دستیابی و انجام مراحل کارتان را افزایش دهید. عمر وسایل و ابزارآلات کارتان را افزایش دهید. ضایعات خود را نیز کاهش دهید.

 در هر شغل، پیشه یا حرفه‌ای که فعالیت می‌کنید، فایو-اس برای شما مفید و ارزشمند است.

این دوره توسط گمبا آکادمی ، یکی از موسسات پیشرو در زمینه ناب و شش سیگما تهیه شده است. 

اساتید دوره

گمبا آکادمی

گمبا آکادمی ، مشکلات یادگیری و بهبود مستمر رو از میان برمیدارد. تیم گمبا در دفاتر کالیفرنیا و تگزاس به مشتریان سراسر دنیا به شکل آنلاین و حضوری خدمات داده و مجوز اعطا می کند. خدمات آنها عبارت است از: خدمات مشاوره ناب، شش سیگما  و تحولات ناب در سطح مدیریتی ارائه می دهد.

 تلاش آن ها بر این است تا خود نیز آن چه را آموزش می دهند، اجرا کنند.

person
mail