متاورس از زبان مارک زاکربرگ

1
درس
4
فایل
80
دقیقه
35000 تومان

در این ویدئو مارک زاکربرگ، موسس فیس بوک و یکی از جوان ترین کارآفرینان مشهور جهان در رابطه با ایده اش یعنی متاورس (Metaverse) سخن میگوید و نشان میدهد که در آینده میخواهد چه کاری انجام دهد

در این ویدئو زاکربرگ در متاورس با افراد مختلف دور یک میز بازی می‌کند و در عین حال می‌تواند با دوستانش از جهان فیزیکی تماس تصویری برقرار کند. دوستانش یک طرح گرافیکی روی دیوار یکی از خیابان‌های شهر دیده‌اند که هنرمند خالق آن برای کشیدنش از واقعیت افزوده (AR) استفاده کرده تا مردم آن را کشف کنند. بعد به راحتی با ارسال لینک آن، مارک و دوستانش می‌توانند آن گرافیتی را به شکل سه بعدی در متاورس ببینند. چند ثانیه بعد با یک ربات وارد جنگلی می‌شود که در آن ماهی‌ها روی هوا شنا می‌کنند. سپس همسرش با او تماس می‌گیرد تا ویدئو سگ بامزه کوچک‌شان را نشان دهد. در جایی دیگر می‌بینیم شخصی با دیدن پست اینستاگرامی‌ دوستش از یک کنسرت، هوس موسیقی زنده می‌کند، همان لحظه تصمیم می‌گیرد به آن‌جا برود و این تصمیمش را به کمک متاورس عملی می‌کند. درست مانند فیلم‌های هری‌پاتر. این ایده اگر چه هنوز به مرحله عملی نرسیده اما بی‌نهایت کنجکاوی‌ را تحریک می‌کند. متاورس چیست که باعث شده زاکربرگ بخواهد هویت جدید ابرشرکتش را روی آن بنا کند؟

متاورس به دنبال تحول است؛ تحولی بزرگ در جهان واقعیت دیجیتالی. این بار قرار است واقعیت افزوده (AR) به کمک واقعیت مجازی (VR) بیاید تا تجربه‌ای جدید و متفاوت رقم بزند. واقعیت مجازی (VR) کاملا مجازی و تخیلی است اما واقعیت افزوده (AR) کمک می‌کند تا صدا، عناصر بصری و سایر ورودی‌های حسی فرد نیز در تجربه‌ کاربری‌اش دخیل شوند. طبق گفته‌های زاکربرگ، رسانه‌های اجتماعی، بازی‌های آنلاین و رمزارزها نیز در این ترکیب قرار می‌گیرند تا به کاربران امکان برقراری تعامل مجازی بدهند.

 

اساتید دوره

مارک زاکربرگ

مارک زاکربرگ در خوابگاه دانشگاه هاروارد بود که فیسبوک را همراه با چند نفر دیگر تاسیس کرد.

او پس از اتمام سال دوم تحصیل خود، دانشگاه را رها کرد تا وقت و تمرکز بیشتری برای وبسایت خود داشته باشد. وبسایتی که هم اکنون نزدیک به 2 میلیارد کاربر دارد و زاکربرگ را تبدیل به یک میلیاردر کرده است. ابن شبکه اجتماعی که در ابتدا برای برقراری ارتباط میان دانشجویان دانشگاه‌های مختلف شروع به کار کرد مدت کوتاهی پس از شروع فعالیت خود گسترش پیدا کرد و علاوه بر دانشجویان کاربران عادی را نیز جذب نمود.

تا سال 2018 او تنها فرد زیر 50 سال در لیست ثروتمندترین افراد جهان مجله فوربس است. در سال 2010 مجله تایم از او به عنوان یکی از 100 شخصیت ثروتمند و تاثیرگذار جهان یاد کرد. علاوه بر این در سال 2016 نیز مجله فوربس زاکربرگ را در لیست 10 شخصیت قدرتمند جهان قرار داده بود

person
mail