هوش اقتصادی نوجوانان

3
درس
8
فایل
270
دقیقه
290000 تومان

در بسیاری از خانواده‌ها، فرزندان زمانی که از حمایت مالی خانواده خود خارج می‌شوند و وارد بازار کار و اجتماع می‌شوند، به سرعت گرفتار مشکلات و بحران‌های مالی می‌شوند و این موضوع برای والدین بسیار نگران‌کننده است. مسئله هوش مالی در کنار تربیت می‌تواند خیلی اهمیت داشته باشد. خصوصاً با توجه به شرایط اقتصادی کنونی که به‌شدت در حال تغییر است، یکی از چیزهایی که ذهن والدین را خیلی درگیر کرده، این است که فرزندانشان ازلحاظ مالی در آینده چه سرنوشتی خواهند داشت؟! و چه بلایی سرشان خواهد آمد؟!

متأسفانه سیستم آموزشی، هوش اقتصادی را آموزش نمی‌دهد. پولدار شدن را آموزش نمی‌دهد. خوشبخت شدن را آموزش نمی‌دهد. اگر کسی بهترین جراح قلب باشد، لزوماً نمی‌تواند پولدار باشد یا یک شرکت سرمایه‌داری را اداره کند. دانشگاه هاروارد بهترین دانشگاه در دنیاست. تمامی فارغ‌التحصیلان این دانشگاه به جایگاه خوبی در زندگی و کسب‌وکار می‌رسند، زیرا دانشگاه هاروارد به دانشجویان خود پول درآوردن و چگونه خوشبخت شدن را یاد می‌دهد.

هوش مالی یا سواد مالی در حقیقت، مفهومی ذهنی و روانی است و به فعالیت‌هایی گفته می‌شود که درنتیجه آن، باعث وارد شدن پول و ثروت به زندگی افراد می‌شود. این موضوع مسئله‌ای است که در طول زندگی افراد همراه دائمی‌شان است و در موفقیت یا عدم موفقیت مالی آن‌ها نیز بیشترین تأثیر را دارد که پایه‌ریزی آن از سنین کودکی آغاز می‌شود.

داشتن سواد مالی یکی از مهارت‌های مهم در زندگی است و در این برهه از زمان که رکود، تغییرات و تحولات اقتصادی روزبه‌روز بیشتر می‌شوند، فرزندان ما بیش از هر زمان دیگری نیاز دارند تا در مورد سواد مالی آموزش ببینند و برای زندگی در آینده آماده شوند.

در دوره هوش اقتصادی، شهرام اسلامی مدیریت پول را آموزش می‌دهد. او در این دوره از قدرت‌هایی که خداوند به شما بخشیده است صحبت می‌کند، اینکه چگونه از این قدرت‌هایتان استفاده کنید و به آرزوهایتان برسید. شهرام اسلامی در این دوره به نوجوانان نحوه برنامه‌ریزی مالی را آموزش می‌دهد. این دوره به‌صورت کاربردی هوش اقتصادی نوجوانان را افزایش می‌دهد.

یکی از اشتباهاتی که هم آموزش و پروش و هم والدین در خصوص بچه‌ها انجام می‌دهند، این است که از اول بچه‌ها را به مدرسه می‌فرستند و بچه‌ها ادامه تحصیل می‌دهند، درحالی‌که در مورد مسائل مالی هیچ مهارتی به آن‌ها آموزش داده نمی‌شود و فقط فارغ‌التحصیل می‌شوند. بنابراین وقتی می‌خواهند سرکار بروند، چیزی در مورد کسب درآمد نمی‌دانند! نه ارتباطات خوبی دارند تا بتوانند مشتری جذب کنند و نه فوت‌وفن کسب‌وکار بلد هستند. این‌ها به خاطر آن است که فقط چند سالی در پروسه تحصیلی بوده‌اند، فقط درس‌خوانده و هیچ کجا آموزشی در خصوص مسائل مالی ندیده‌اند.

هدف دوره هوش اقتصادی نوجوانان این است که فرزندانتان درزمینهٔ هوش اقتصادی در هر سطحی که هستند؛ ارزششان بالاتر رود، اعتمادبه‌نفسشان افزایش یابد و بهتر بتوانند خودشان از پس فعالیت‌های مالیشان برآیند. پس فرزندانتان را باید به نحوی تربیت کنید که خودشان احساس موفقیت را درک کنند. آن‌ها هرچقدر انگیزه بیشتری داشته باشند، موفقیت‌هایشان در زندگی بیشتر خواهد شد.

بسیاری از والدین آگاهی که آینده فرزندانشان برایشان مهم است، به دنبال آموزش هوش مالی به فرزندانشان هستند. با به‌کارگیری اصولی که در این دوره آموزشی گفته می‌شود، شاهد موفقیت‌های مالی فرزندان خود بوده و از اینکه خودکفا و مستقل هستند و دغدغه‌ای بابت آینده آن‌ها ندارید، لذت خواهید برد.

اساتید دوره

شهرام اسلامی

دکتر شهرام اسلامی هستم، متخصص در زمینه ی روان شناسی. از جمله دیگر زمینه هایی که در آن فعالیت داشته و می توانم به شما مشاوره ارائه کنم باید از مشاوره تربیتی، مشاوره شغلی، مشاوره تحصیلی، مشاوره عاطفی، مشاوره کودک و نوجوان و مشاوره خانواده نام ببرم. از فعالیت های دیگر خود نیز می توانم به برگزاری سمینارهای آموزشی، ارائه ی محصولات چندرسانه ای در زمینه ی روان شناسی، چاپ مقاله در مجله های علمی معتبر، ارائه ی مقاله در همایش ها ملی و تألیف کتاب اشاره کنم. 

person
mail