مدیریت و رهبری استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان

3
درس
15
فایل
81
دقیقه
900000 تومان

شما رهبر کسب‌وکار هستید و یا فقط یک کسب‌وکار کوچک را مدیریت می‌کنید؟ نه این‌گونه نیست. شما باید یاد بگیرید که چگونه یک رهبر کسب‌وکار باشید، چراکه بدون رهبری کسب‌وکار، کشتی کسب‌وکار کوچک خود را بی‌هدف در امواج خروشان اقیانوس رها کرده و درنهایت غرق خواهید شد.

آیا تابه‌حال تجربه کارآفرینی و راه‌اندازی یک کسب‌وکار جدید را داشته‌اید؟ اگر پاسختان مثبت است، چه اشتباهاتی مرتکب شده‌اید؟ چه‌کارهایی به ذهنتان می‌آید که اگر به عقب بازگردید، حاضر به تکرار آن‌ها نخواهید بود؟ به‌عنوان یک رهبر و بنیان‌گذار استارتاپ، بزرگ‌ترین این اشتباهات برای شما کدام بوده‌اند؟ در تیم‌های استارتاپی، رهبری یکی از مشکلات اساسی است. این قبیل از تیم‌ها که معمولاً جوان هستند و از افراد فنی تشکیل می‌شوند در حوزه رهبری چندان موفق نیستند. دلیل این موضوع هم این است که آن‌های به مهارت‌های نرم (Soft Skills) و رهبری تیمی به چشم یک مهارت اکتسابی نگاه نمی‌کنند.

کارآفرینان تازه‌کار و بنیان‌گذاران استارتاپی، اغلب از تجربه کافی برخوردار نبوده، از همین رو، کارشان کمی دشوارتر خواهد بود. آن‌ها با فضایی سرشار از عدم قطعیت و ریسک‌های پیش‌بینی‌نشده مواجه می‌شوند و ازآنجاکه بسیاری از آن‌ها صاحب ایده و متخصص در امور فنی هستند، بیشتر بر همین بخش متمرکزشده و مابقی فاکتورها را از یاد می‌برند. این در حالی است که یک رهبر استارتاپی، باید مجموعه تحت مدیریت خود را در همه ابعاد و جنبه‌ها به‌پیش برده و تجاری‌سازی ایده را با موفقیت به پایان برساند. اما رهبر یک استارتاپ بودن به چه معنا است؟ آیا به مجموعه مهارت خاصی نیاز دارد و آیا می‌توان این مهارت‌ها را ارتقاء داد؟

در دوره مدیریت و رهبری استارتاپ ها و شرکت‌های دانش‌بنیان یاد می‌گیرید فرق یک مدیر با یک رهبر چیست؟ مدیریت شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ ها چگونه باید باشد؟ رهبران چه وظایفی دارند؟ چه کار انجام دهید که استارتاپ ها و شرکت‌هایتان پایدار باقی بماند. درباره استراتژی‌های رشد توضیح داده می‌شود. تفویض اختیار چیست و چگونه انجام شود؟ چه کارهایی یک رهبر قوی انجام می‌دهد.

مطالب دوره مدیریت و رهبری استارتاپ ها و شرکت‌های دانش‌بنیان بسیار کاربردی و مفید است و اگر شما در حال حاضر کسب‌وکاری را رهبری یا مدیرت می‌کنید، متوجه خواهید شد تک‌تک مطالب برایتان مفید است و به کارتان می‌آید و باعث تغییرات چشمگیر در رفتار و نتایج و رشد کسب‌وکارتان خواهد شد.

گورمن می‌گوید که شغل وی هدایت تیمش به سمت اهداف مشترک است. رهبری در دنیای استارتاپ هایی که به‌سرعت در حال پیشرفت هستند، به نظر متفاوت می‌آید. گورمن تأکید می‌کند که لازم است یک رهبر، زمانی را صرف دانستن نظر تک‌تک افراد کند و تیم را قبل از تغییرات و حرکت‌های بزرگ آماده کند. گورمن همچنین می‌گوید یافتن یک نقطه بهینه حتی در حین رهبری تیم امکان‌پذیر است، نقطه‌ای که می‌توانید در خارج از کار هم یک زندگی مولد و زایا داشته باشید.

با رشد استارتاپ‌ها و مشاغل فناورمحور شاهد فراگیر شدن کسب‌وکارهایی هستیم که فعالیت خود را به‌صورت تیمی انجام می‌دهند. در یک تیم، رهبری نقش کلیدی دارد. اگر رهبر یک تیم بتواند درست عمل کند و فرآیند هدایت و کنترل تیم را به‌درستی پیش ببرد، احتمال موفقیت آن کسب‌وکار افزایش می‌یابد.

اساتید دوره

محمد مهدی ربانی

او هشت سال پیش وقتی دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت دانشگاه اصفهان بود، با سه تن از دوستانش یک پارکینگ در خیابان استاد مطهری اجاره می کنند و با سرمایه صفر مجله پنجره خلاقیت را تاسیس می کنند. او هم اکنون مدیرمسئول مجله است. این مجله هم اکنون یکی از موفق ترین رسانه ها در زمینه کارآفرینی در کشور است. این مجله یکی از اهدافی بوده که مدرس این دوره با استفاده از همین استراتژی ها در جوانی به آن دست یافته است. دکتر ربانی همچنین مدیرمسئول انتشارات نگاه نوین (مالک برند ثروتمندان خودساخته) است که کتاب های منتشر شده توسط این انتشارات جزو پرفروش ترین کتاب های ایران هستند. حتما با کتاب اثر مرکب دارن هاردی آشنا هستید که اولین بار انتشارات ثروتمندان خودساخته آن را به مردم ایران معرفی کرد. محمد مهدی ربانی با اینکه علاقه زیادی به تدریس دارد و مدرس دانشگاه است، عقیده دارد که امروزه به افرادی نیز نیاز داریم که هم دانشگاهی باشند و هم در کف بازار، تجارت کنند تا دانش کاربردی را بتوانند به دیگران آموزش دهند. به همین دلیل او از 18 سالگی به کار ویزیتوری کتاب و دارو در داروخانه ها مشغول شد و هم اینک موسس داروسازی دیموند، یکی از نوآورترین داروسازی های کشور است. شرکت تینو که در زمینه اختصاصی استارتاپ ها مشغول به کار است، یکی دیگر از فعالیت های اجرایی اوست. به اندام دکتر کرمانی، سالم باش و ... استارتاپ هایی هستند که دکتر ربانی مستقیما در به وجودآمدن شان نقش داشته است. دکتر ربانی قبل از 30 سالگی، ده ها برنامه زنده تلویزیونی داشته و خدمت گذار عموم مردم ایران بوده است. ده ها مقاله و کتاب به صورت مکتوب به مخاطب خود ارایه داده است و ماموریت خود را کمک به دیگران برای رسین به اهداف خود می داند. او به صورت مستقیم در دانشگاه های داخلی و خارجی از جمله زوریخ و مادرید درس خوانده است و هم اکنون استاد ارشد آکادمی صادرات آلمان واقع در اشتوتگارت وابسته به دانشگاه اشتاین بایس است. او نماینده انحصاری موسسه آموزش عال سوئیس SSHE در ایران است. دکتر ربانی سالها بدون واسطه از اساتیدی مانند جک کنفیلد، برایان تریسی، جان دمارتینی، مک دونالد و ... تعلیم دیده است و جایزه های متعددی از آن ها دریافت نموده است.

person
mail