کتاب صوتی | ثروت‌سازی به سبک ژاپنی

1
درس
7
فایل
165
دقیقه
15000 تومان

کتاب ثروت سازی به سبک ژاپنی، دیدگاه‌های مدیریتی بنیان‌گذار برند پاناسونیک، کونوسوکه ماتسوشیتا است. کتاب ثروت سازی به سبک ژاپنی یکی از کتاب‌هایی است که در هر عصر و زمانه‌ای مفید است و می‌توان در رهبری و پیشبرد کسب‌وکار از آن استفاده کرد. این کتاب را محمدمهدی روحانی ترجمه و انتشارات نگاه نوین منتشر و به بازار عرضه کرده است و کتاب صوتی این اثر برجسته را ویدان منتشر کرده است.

کونوسوکه ماتسوشیتا «با تلفظ Konosuke Matsushita» در سال 1894 در ژاپن به دنیا آمد. او یک خودساخته واقعی است؛ زیرا در خانواده‌ای با وضع مالی نامناسب زاده شد ولی در ادامه با تلاش و کوشش فراوان و دست‌وپنجه نرم کردن با سختی‌ها و مشکلات توانست به یکی از ثروتمندترین افراد تاریخ ژاپن تبدیل شود.

کونوسوکه ماتسوشیتا در کتاب ثروت سازی به سبک ژاپنی یادآور می‌شود، که دیدگاه‌هایش درباره زندگی و فلسفه مدیریتی را، از جنبه‌های مختلف بررسی کرده است. او در این کتاب ایده‌هایی مطرح کرده است، که نتیجه بررسی‌های دانشگاهی نیست و بازتابی از آموخته‌های او طی سال‌ها فعالیتش به‌عنوان مدیر است. به همین خاطر بعضی از این دیدگاه‌ها، شاید از دیدگاه علمی و نظری درست به نظر نرسد، ولی در واقعیت تمام این نکات قابل‌استفاده و کاربردی هستند و ساخت کسب‌وکار بر پایه این فلسفه باعث موفقیت است. کونوسوکه ماتسوشیتا این دیدگاه‌ها را بر اساس تجربیات و شنیده‌هایش می‌گوید. او بر این باور است شیوه‌های مدیریتی که با اصول ارائه شده در این کتاب پایبند باشد، نتایج بسیار خوبی به دست می‌آورد.

در این کتاب یاد می‌گیرید که چطور فلسفهٔ مدیریتی خود را پایه‌ریزی کنید. ماتسوشیتا معتقد است که هر مدیر حرفه‌ای باید فلسفهٔ مدیریت داشته باشد. فلسفهٔ مدیریت مشخص می‌کند که چرا و چگونه هر مورد خاص باید مدیریت شود.

در روش مدیریتی ماتسوشیتا اصل «کایزن» جایگاه ویژه‌ای دارد. کایزن سبکی از زندگی و شیوهٔ تفکر در ژاپن است که از طریق آن می‌توان با تغییرات بسیار کوچک و دم‌دستی بهبودهای مؤثر و طولانی‌مدتی در کیفیت و بازدهی زندگی حرفه‌ای و روزمره ایجاد کرد.

کتاب ثروت سازی به سبک ژاپنی، یک کتاب کوچک و مختصر است که در آن یک سری نکات مدیریتی و طلایی وجود دارد که یادگرفتن این نکات و به کار بستن آن‌ها می‌تواند به رشد و پیشرفت یک کسب‌وکار و همچنین کلیه کارکنانی که در آن کسب‌وکار مشغول به کار و فعالیت هستند، منتهی شود.

این کتاب 100 صفحه‌ای می‌تواند راهنمای جامع و بسیار مفیدی برای ایجاد تحول در اقتصاد و ثروت سازی ایرانیان باشد. ثروتی که چیزی فراتر از پول و درآمد است و به ریشه‌ای‌ترین اصول انسانی و اخلاقی مرتبط است.

اساتید دوره

کونوسوکه ماتسوشیتا

ماتسوشیتا کونوسوکه کارآفرین و بازرگان اهل ژاپن بود، که در سال ۱۹۱۸ شرکت صنایع الکترونیکی ماتسوشیتا را بنیان نهاد. وی مانند بسیاری از کارآفرینان مطرح جهان فاقد تحصیلات عالی بود و در سال چهارم ابتدایی به علت کسب نتایج ضعیف تحصیلات را رها کرد. وی ابتدا کار خود را در یک کارگاه کوچک دوچرخه‌سازی آغاز کرد. از مهم‌ترین شعارهای او «ما تولید می‌کنیم نه برای اینکه فقرا را فقیرتر و اغنیا را غنی‌تر بلکه هدف از تولید زدودن فقر از جامعه است» این شرکت بعدها به پاناسونیک تغییر نام داد. ماتسوشیتا شرکت پاناسونیک را از یک کارگاه کوچک که تنها تولیدش نوعی لامپ دوچرخه بود، به یکی از بزرگترین شرکت‌های تجهیزات الکترونیکی، الکتریکی و صنعتی جهان تبدیل نمود. از ماتسوشیتا به عنوان نجات‌بخش اقتصاد ژاپن از خاکسترهای جنگ جهانی دوم یاد می‌شود. ماتسوشیتا دردهه شصت میلادی پس از سفر به آمریکا و بازگشتش به ژاپن در پی پیاده کردن الگوی کاری آمریکا در سازمانش بود و جهت بهره‌وری کارکنان روزهای کاری کارکنان را در هفته از شش روز به پنج روز کاهش داد و دستمزدها را به اندازه همان شش روز پرداخت کرد این شرکت در سال ۲۰۱۳ درآمدی بالغ بر ۷۵ میلیارد دلار داشته‌است.

person
mail