کتاب صوتی | چگونه شرایط بحرانی را مدیریت کنیم

1
درس
6
فایل
133
دقیقه
15000 تومان

حقیقت این است که ما همواره در مواجه با مشکلات یا به شکل حادتر بحران‌ها هستیم و استراتژی ما برای غلبه بر این موانع و سدها مهم‌ترین وظیفه هر رهبر سازمانی است. به یک تعبیر، رهبران اصلی‌ترین وظیفه را در انتخاب اهداف، استراتژی و تاکتیک‌ها دارند. و ازآنجایی‌که ما در دنیایی همواره در حال حرکت و تغییر زندگی می‌کنیم. پس همواره نیز با مشکلات و بحران‌ها مواجه خواهیم بود. رهبران ایده آل همواره از درون این بحران‌ها دانه موفقیت و فرصت را پیداکرده‌اند.

امیرالمؤمنین، امام علی (ع) می‌فرمایند: فرصت‌های خوب را دریابید چون فرصت‌ها همچون ابر می‌گذرند و همچنین می‌فرمایند ظرافت و دقت در برنامه‌ریزی بهتر از امکانات است. با درایت برخورد کردن با بحران‌ها همان‌طور که می‌تواند عامل بزرگ شدن باشد، در صورت اجرایی نشدن عامل شکست‌های بزرگ و محو شدن هم محسوب می‌شوند.

کوروش بزرگ از درون بحران‌ها به سمت پیروزی‌های بزرگ حرکت کرد؛ درحالی‌که رویکرد هانیبال گاتاژی به‌عنوان پدر فرماندهان استراتژی و پیروزی‌های فوق‌العاده‌اش در مقابل رم با استفاده از پنجاه‌هزار سرباز پیاده، نُه‌هزار سوار و دویست‌وهجده رأس فیل برای عبور از رشته‌کوه‌های آلپ و پیرنه، طلیعهٔ تدابیر جسورانه در جنگ بود. چون فیل‌ها نه‌تنها به درد جابه‌جایی افراد و ملزومات جنگی می‌خورند، که نیرویی ویرانگر ضد دشمن محسوب می‌شدند. ولی بااین‌همه، او به خاطر تنها شکست و آخرین شکستش به‌طور کامل از صحنهٔ حکمرانی محو شد.

 پس با درایت رفتار کردن با بحران‌ها و انتخاب استراتژی مناسب و صحیح، یک عصای جادویی برای رسیدن به پیروزی‌های بزرگ یا از آن‌طرف، در صورت اجرا نکردن، منجر به محوشدن است. هرچه سازمان‌ها بزرگ‌تر باشند، این حساسیت هم بیش‌تر خواهد بود.

کتاب چگونه شرایط بحرانی را مدیریت کنید، نوشتهٔ ایساک آدیزس است که در ایران با ترجمهٔ محمدحسین اکبرزاده از سوی انتشارات نگاه نوین منتشرشده است. ویدان نیز نسخه صوتی این کتاب را در اختیار علاقه‌مندان به این حوزه قرار داده است.

کتاب صوتی چگونه شرایط بحرانی را مدیریت کنیم، حجم کمی دارد و به خوانندگان این امکان را می‌دهد تا در فرصتی کوتاه، در درجهٔ اول بحران را شناسایی کنند و پیش از آن شیوهٔ دوری از آن را مدیریت کنند. ایساک آدیزس در سه فصل کتاب مدیریت بحران را نگاشته و در آن به موضوعاتی ازجمله این‌که چطور در بحران‌ها با انتخاب یک استراتژی درست می‌توان به پیروزی دست‌یافت را توضیح داده است. نویسنده در کتاب پیش رو به بیان راهکارهای مؤثر و کارآمد در تقویت توانایی‌ها و مهارت‌های درونی جهت اداره و مدیریت موقعیت‌های بحرانی پرداخته است. کتابی موجز با زبان ساده و روان که تأثیرگذاری آن و راه‌حل‌های ارائه‌شده در آن به خوانندگان قدرت عمل و اجرای آن روش‌ها در معضلات و بحران‌های کنونی جامعهٔ ایرانی را هم می‌دهد.

کتاب حاضر نه‌تنها برای افراد از هر قشری از جامعه مناسب و کاربردی است بلکه برای کارآفرینان و مدیران کسب‌وکارها هم الهام‌بخش و راهگشا خواهد بود. به این دلیل که اگر با این اندیشه جلو برویم که اگر هر مدیر و سرپرستی چه در خانواده و چه در جامعه بتواند در بحران‌ها و چالش‌های حیاتی تصمیم درستی بگیرد و راه‌حل درستی داشته باشد، قطعاً آن جامعه و خانواده به سمت پیروزی‌ها و موفقیت‌های بزرگ قدم خواهد برداشت.

اساتید دوره

person
mail