۳ عامل شگفت‌انگیز که تصمیم‌های شما و سرنوشت شمارا تعیین می‌کند، یادداشتی از آنتونی رابینز
1400-09-03 0

راز موفقیت این است که یاد بگیرید چگونه از درد و لذت به‌جای زجر کشیدن استفاده کنید. اگر این کار را انجام دهید، کنترل زندگی خود را در دست دارید. اگر این کار را نکنید، زندگی شمارا کنترل می‌کند. ما هرروز تصمیماتی می‌گیریم و با هر تصمیمی که می‌گیریم، خوب یا بد، زندگی ما را تعیین می‌کند، زیرا تصمیمات درنهایت سرنوشت ما را رقم می‌زنند.
با دانستن این موضوع، چرا برخی از ما همچنان به تصمیم‌گیری‌های مشکوک ادامه می‌دهیم؟ ممکن است شبیه فرشته اعمال خوب و بد روی هر شانه به نظر برسد که می‌خواهند شمارا به یک‌جهت خوب یا جهت بد هل دهند. مسئله خودکنترلی است.

اما واقعاً چه چیزی باعث تصمیم‌گیری می‌شود؟
همان‌طور که می‌دانید، هر تصمیمی که می‌گیریم به ارزش‌هایمان بستگی دارد. ما تصمیماتی می‌گیریم که لذت‌بخش باشد. همچنین تصمیماتی می‌گیریم که ما را از چیزهایی که تعیین کرده‌ایم و چندان خوشایند نیستند، دور کند. هر کاری را که انجام می‌دهیم، ما را به دوری از درد و جستجوی لذت، هدایت می‌کند و همان‌طور که می‌دانید، مردم برای دوری از درد بیشتر از کسب لذت تصمیم می‌گیرند. به چه چیزی خواهیم رسید؟ همه‌چیز به استانداردها و تمرکز ما بستگی دارد.

 

چه چیزی باعث تصمیم‌گیری می‌شود؟
تصمیم‌گیری بهتر با خودآگاهی آغاز می‌شود. توانایی شناسایی و بیان احساسات و افکارمان. یادگیری آنچه تصمیمات ما را هدایت می‌کند، اولین قدم برای کنترل کامل بر احساسات و زندگی ما است. سه عامل شگفت‌انگیز وجود دارد که تمام تصمیم‌های شمارا هدایت می‌کند.

 

تمرکز شما

۱. تمرکز شما
چیزی که روی آن تمرکز می‌کنید، احساس می‌کنید، این چیزی است که تصمیم‌گیری را به آن وابسته کرده است. آیا از روی ترس تصمیم می‌گیرید یا از روی مثبت بودن، امید و عشق؟ آیا روی گذشته تمرکز می‌کنید و اجازه می‌دهید که روی تصمیم شما تأثیر بگذارد یا آن را رها می‌کنید؟ در هرلحظه از زندگی، ما به سه سؤال مهم پاسخ می‌دهیم.
اولین سؤال این است که روی چه چیزی تمرکز خواهید کرد؟ آیا روی چیزهایی تمرکز می‌کنید که می‌توانید کنترل کنید یا چیزی را که نمی‌توانید کنترل کنید؟ برای اینکه متعهد به تصمیم‌گیری بهتر باشیم، باید تمرکز خود را به آنچه می‌توانیم کنترل کنیم تغییر دهیم. بیشتر روی کدام مورد، گذشته، حال یا آینده تمرکز می‌کنید؟ برای لذت‌بخش از لحظه و ساختن آینده‌ای خارق‌العاده، باید بین حال و آینده تعادل برقرار کنید، اما گذشته را رها کنید.

سؤال دوم این است که چه معنایی به این تجربه می‌دهید؟ این پایان است یا آغاز؟ آیا این مجازات است یا هدیه؟ معنا همه‌چیز است و سؤال سوم را تعیین می‌کند: با این تجربه چه کنم؟ اگر فکر می‌کنید تنبیه شده‌اید، عکس‌العمل متفاوتی نسبت به زمانی که آن را به‌عنوان هدیه قبول کرده باشید، نشان می‌دهید. شما معمار زندگی خود هستید و روشی که برای زندگی انتخاب می‌کنید، تصمیمات شمارا هدایت می‌کند.

 

حتماً بخوانید!  7 راه برای تغییر وضعیت ذهنی و تغییر خلق‌وخو به نقل از آنتونی رابینز

۲. استانداردهای شما
بسیاری از مردم بر این باورند که آنچه باعث تصمیم‌گیری می‌شود، خودکنترلی است. اما مطالعات نشان می‌دهد که خودکنترلی یا دشوار است و یا می‌تواند خسته‌کننده شود. بنابراین، خودکنترلی به‌اندازه استانداردهای ما قابل‌اعتماد نیست. استانداردهای بالاتر منجر به تصمیم‌گیری بهتر می‌شود. استانداردهای خود را بالا ببرید یا در باورها و ارزش‌های خود تغییر ایجاد کنید و سپس انتخاب درستی خواهید داشت

وقتی راه‌حلی دارید – چه ساده باشد چه پیچیده – اغلب می‌دانید که کدام گزینه مناسب است، اما کدام گزینه را انتخاب می‌کنید؟ تفاوت بین دو نفر که در هر سناریو تصمیمات متضادی می‌گیرند، استانداردهای خودشان است.

 

اشتیاق شما۳. اشتیاق شما
از این گذشته، آنچه تصمیم‌گیری را هدایت می‌کند، به میزان اشتیاق شما نیز مرتبط است. افراد موفق، افرادی که مصمم به موفقیت هستند، اشتیاق موفقیت دارند و به همین دلیل تصمیمات بهتری می‌گیرند زیرا استانداردهای آن‌ها بسیار بالاست. این خودکنترلی نیست، استانداردهای بالای آن‌ها، آن‌ها را به جلو سوق می‌دهد.
اشخاص موفق از شکست‌ها برای پیشروی به سمت جلو استفاده می‌کنند. ممکن است فردی در آن سوی طیف، شکست‌های خود را به خاطر عدم کنترل خود، سرزنش کند، اما آن‌ها اشتیاق یا سطح بالایی از ارزش‌ها را ندارند که بتوانند از آن عبور کنند.

بااین‌حال، این ارزش‌ها را می‌توان آموخت. بالا بردن استانداردها، ارزش‌ها یا باورهایتان آن‌قدرها هم که به نظر می‌رسد سخت نیست. آیا تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که ارزش‌های شما از کجا می‌آیند؟ آن‌ها از افراد دیگر می‌آیند. می‌گویند از هرکسی که در زندگی با آن‌ها ارتباط داریم یک تکه کوچک می‌گیریم. شما تصمیم گرفته‌اید ارزش‌ها و استانداردهای افراد مختلفی را که دوست دارید با الگوبرداری ناخودآگاه از آن‌ها و رد ارزش‌هایی که دوست ندارید حفظ کنید.
تصمیمات شما سرنوشت شمارا شکل می‌دهند و در حال حاضر ممکن است مجموعه‌ای از استانداردها را داشته باشید که برای شما کارایی ندارند. شما می‌توانید با ارزیابی آگاهانه آنچه تصمیمات شمارا هدایت می‌کند، حفظ آنچه مؤثر است و خلاص شدن ازآنچه مؤثر نیست، تصمیمات خود را تغییر دهید.

نوشته‌ای از آنتونی رابینز

نظر بدهید