تماس با ما
18:00 - 09:00
۷ عامل هدر رفت زمان که شمارا از بهره‌وری دور می‌کند
۱۴۰۰-۰۲-۱۵ 0

امروزه به لطف فناوری، رسانه‌های اجتماعی و اینترنت، به‌راحتی حواسمان پرت می‌شود. و این حواس‌پرتی باعث هدر رفت ساعت‌های طولانی می‌شود. ساعاتی که می‌توان برای بهره‌وری صرف کرد. اگرچه عصر دیجیتال پیشرفت زیادی را در نحوه برقراری ارتباط، یادگیری، کار و سرگرمی ایجاد کرده است، اما مهم است که زیاد مجذوب نشویم.  هر فرد روزانه به‌طور متوسط ۱۰ ساعت و ۲۴ دقیقه از رسانه‌های اجتماعی استفاده می کند. بنابراین برای استفاده موثر از زمان شانس کمی وجود دارد.

بااین‌حال، رسانه‌های دیجیتال و فناوری تنها مواردی نیستند که زمان ما را هدر می‌دهند. به‌طور میانگین ۴۲ ساعت در سال در ترافیک هستیم، ۵۳ ساعت در سال صرف شکایت می‌کنیم. بنابراین افراد زمان خود را به طریقی تلف می‌کنند که حتی از آن آگاهی ندارند. برای اینکه بفهمید زمان شما کجا تلف می‌شود، در این مقاله به هفت عامل مهم اشاره کردیم.
اگر می‌خواهید زمان را مدیریت کنید و از هدر دادن وقت گران‌بهای خود دست بکشید، بهتر است در ادامه با ما همراه شوید تا با ۷ عامل هدر رفت زمان آشنا شوید.

 

۱- تلویزیون
باوجود فیس‌بوک، اینستاگرام، یوتیوب و بسیاری از ابزارها و برنامه‌های سرگرمی دیجیتال در بازار امروز، شاید تماشای تلویزیون سنتی به نظر برسد اما طبق تحقیقات اخیر، لزوماً این‌طور نیست.
طبق گزارش سال ۲۰۱۸ شرکت Nielsen به‌طور متوسط، یک فرد روزانه ۳ ساعت و ۴۹ دقیقه را به تماشای تلویزیون می‌گذراند.
حتی اگر کمترین زمان نگاه کردن تلویزیون دو الی سه ساعت در روز باشد، بازهم زمان زیادی هست (که البته برخی آمارها بیش از ۶ ساعت در روز! هم گزارش داده‌اند). با استفاده درست از این زمان می‌توان در طول ۵ یا ده سال به یک موفقیت بزرگ درزمینهٔ اهدافتان برسید.

 

حتماً بخوانید!  10 روش عالی برای شاد بودن در محل کار

۲- تلفن هوشمند
از تلفن و پیام کوتاه گرفته تا بازی کردن، پرداخت اجاره و خرید، تلفن‌های هوشمند تقریباً همه کارها را تغییر داده‌اند. بااین‌حال، این بدان معنا نیست که شما باید ساعات زیادی از روز را به تلفن هوشمند خود چسبیده باشید.
طبق یک تحقیق در بریتانیا، افراد بین ۱۵ تا ۲۴ ساله به‌طور متوسط چهار ساعت از روز خود را با تلفن‌های هوشمند خود سپری می‌کنند، آن‌ها هر ۶ یا ۸ دقیقه تلفن خود را چک می‌کنند. بزرگ‌سالان بالای ۲۴ سال معمولاً دو ساعت و ۴۹ دقیقه از روز خود را با تلفن‌های هوشمند می‌گذرانند.

 

شبکه‌های اجتماعی

۳- شبکه‌های اجتماعی
شبکه‌های اجتماعی امروزه به‌عنوان منبع اخبار، راهی برای برقراری ارتباط با دوستان قدیمی، بستری برای به اشتراک‌گذاری عکس‌ها، استفاده گسترده‌ای دارند. درحالی‌که بسیاری از ویژگی‌های آن‌ها را می‌توان مثبت ارزیابی کرد، دسترسی آسان رسانه‌های اجتماعی باعث شده است که یکی از بزرگ‌ترین عوامل هدر رفت زمان باشند.
طبق مطالعه‌ای که توسط آژانس بازاریابی اینفلوئنسر Mediakix انجام‌شده است، هر فرد به‌طور متوسط ۴۰ دقیقه در روز در YouTube، ۳۵ دقیقه در فیس‌بوک، ۲۵ دقیقه در Snapchat و ۱۵ دقیقه در اینستاگرام صرف می‌کند. این بدان معناست که یک فرد به‌طور متوسط بیش از پنج سال از عمر خود را در شبکه‌های اجتماعی سپری خواهد کرد.
کمی زمان بگذارید و ببینید که روزانه چند دقیقه در شبکه‌های اجتماعی هستید و آن‌ها درازای این زمان چه ارزشی به زندگی‌تان اضافه کرده‌اند.

 

۴- بازی‌های ویدیویی
اگر یک گیمر هستید، ممکن است زمان آن فرارسیده باشد که از زمان صرف شده برای بازی در یک دنیای مجازی یا یک رقابت دیجیتال بکاهید. در حقیقت، کوتاه شدن این ساعات یک روز اضافی را برای شما فراهم می‌کند که می‌تواند با بهره‌وری بیشتر سپری شود. تحقیقات اخیر نشان داده است که گیمرها معمولاً شش ساعت در هفته را صرف بازی در تلویزیون، دسک تاپ یا تلفن‌های هوشمند می‌کنند.

 

حتماً بخوانید!  تفکر خلاق چیست و چرا مهم است؟

۵- جلسات
جلساتی که باید محرک بهره‌وری در محل کار باشند، در اکثر مواقع برعکس هستند. آنچه در ۲۰ دقیقه قابل‌بحث است، در اغلب موارد تا یک ساعت طول می‌کشد، شرکت‌کنندگان خسته می‌شوند، موضوعات تکراری بحث می‌شوند و درنهایت باعث اتلاف وقت می‌شود.
در یک نظرسنجی، ۶۷ درصد از شرکت‌کنندگان مطرح کردند که بیشتر جلسات “بی‌فایده” بوده است. فقط در ایالات‌متحده روزانه به‌طور متوسط ۲۵ میلیون جلسه برگزار می‌شود و سالانه بیش از ۳۷ میلیارد دلار صرف جلسات غیرمولد می‌شود. طبق گزارش بازرگانی هاروارد، مدیران در هفته به‌طور متوسط ۲۳ ساعت در جلسات می‌گذرانند.

 

ترافیک

۶- ترافیک
بر اساس نظرسنجی صورت گرفته از سوی کمپانی گالوپ، یک کارمند معمولی به‌طور میانگین ۴۶ دقیقه صرف رفت‌وآمد از محل کار به خانه و برعکس می‌کند. پس تعجبی ندارد آن‌هایی که محل کار و زندگی‌شان نزدیک به یکدیگر است، روحیه شادتری دارند. یک راه‌حل آسان برای این مشکل این است که خانه‌تان را به محل کار نزدیک‌تر کنید؛ اما اگر چنین موقعیتی ندارید، ساعت رفت‌وآمدتان را کمی تغییر دهید تا از ساعات اوج ترافیک در امان بمانید.

 

۷- شکایت کردن یا غر زدن
اگر می‌خواهید ساعات بیشتری بهره‌وری خود را از دست بدهید، شکایت کنید، غر بزنید. تحقیقات انجام‌شده در انگلیس نشان داد که یک فرد روزانه هشت دقیقه و ۴۶ ثانیه شکایت می‌کند. شاید زیاد به نظر نرسد، اما وقتی این زمان‌ها در طی یک سال جمع می‌شوند در پایان سال ۵۳ ساعت وقت تلف‌شده دارید.

 

سخن آخر
عادت مدیریت زمان به‌راحتی به دست نمی‌آید. موفق شدن یا نشدن ما نهایتاً به این بستگی دارد که چگونه از زمان در دسترس خود استفاده می‌کنیم. برای به دست آوردن این عادت، اجتناب از انجام رفتارهایی که برنامهٔ زمان‌بندی را عقب بیندازد و یا مانع انجام کار مهمی شود، ضروری است.

 

حتماً بخوانید!  7 نکته برای افزایش تمرکز که توسط افراد موفق استفاده می‌شود

دوره اصول مدیریت زماندوره اصول مدیریت زمان
داو کرانشاو مدرس و مشاور کسب‌وکار، در دوره “اصول مدیریت زمان” مبانی نحوهٔ مدیریت ساده و مؤثر زمان را به شما یاد می‌دهد تا بهره‌وری‌تان در کار بالاتر برود.
اول دربارهٔ سه اصل بهره‌وری یعنی فضا، ذهن و زمان صحبت می‌کند؛ به شما یاد می‌دهد که چگونه از این سه اصل در زندگی خود استفاده کنید و محیط کاری سازمان‌یافته‌تری داشته باشید. همین‌طور به شما نشان می‌دهد چگونه ایمیل‌های خود را مدیریت کنید که به‌صورت خودکار با مبانی مدیریت زمان منطبق باشد و در آخر یاد می‌گیرید چگونه بیشترین استفادهٔ زمان را از هفتهٔ خود ببرید.
در دوره اصول مدیریت زمان همهٔ ابزارها و ترفندهایی که به استفادهٔ حداکثری از زمان گران‌بهایتان کمک می‌کند را فرا خواهید گرفت.

پیام بگذارید

آرشیو