۵ مزیت بهره‌گیری از مربیگری شغلی در یافتن شغل رؤیایی
۱۴۰۰-۱۱-۰۲ 0

در سال‌های اخیر و به‌خصوص با توسعه کسب‌وکارهای الکترونیکی و تغییر و یا حتی حذف بسیاری از مشاغل قدیمی، تغییر شغل چه از روی اجبار و یا به‌منظور یافتن موقعیت شغلی موردعلاقه با درآمد دلخواه، تقریباً حداقل یک بار به ذهن هر فردی که مشغول به کار است خطور کرده است.

همه‌گیری کووید-۱۹ نیز تقریباً همه هنجارهای کاری را تغییر داد و باعث ایجاد لرزه‌های شدید در بازار کار شد. با گذشت حدود دو سال از این بحران همچنان اثرات آن در شغل‌ها و بازارها و کارکنان دیده می‌شود.

در هزاره جدید جستجوی کار و یا تغییر حرفه هنوز کار دشواری است.

اگر شما ازجمله افرادی هستید که به دنبال یافتن شغل دلخواه و مناسب با توانمندی‌های خود هستید و یا در حال ارزیابی مجدد مسیر شغلی فعلی و در فکر ورود به یک حوزه کاری کاملاً جدید هستند، موارد زیادی برای بررسی، تحقیق و مدیریت وجود دارد.

وجود یک مربی حرفه‌ای در این مسیر می‌تواند به شما در رسیدن به موقعیت شغلی موردنظر کمک بسیاری کند.

یک مربیگری شغلی، با پرسیدن سؤالات کارگشا می‌تواند یک نقشه راه عملی برای یافتن شغل رؤیایی شما ترسیم کند و در این مسیر اعتمادبه‌نفس و انگیزه لازم را در شما ایجاد کند.

اگر هنوز مطمئن نیستید که آیا داشتن یک مربی شغلی برای شما ضروری است یا خیر در این نوشتار به پنج مزیت اصلی بهره‌گیری از یک مربیگری شغلی برای یافتن شغل رؤیایی اشاره می‌گردد که می‌تواند به شما در پاسخ به این سؤال کمک کند.

 

مزیت اول؛ مربیگری شغلی مهارت‌های حیاتی موردنیاز برای ورود به محیط‌های کاری امروزی را به شما نشان می‌دهد

محیط‌های کاری امروزی به‌سرعت در حال تغییر هستند. برای موفقیت در استراتژی جستجوی شغل، بسیار مهم است که در مهارت‌هایی را که بهترین موقعیت‌های شغلی را برای شما ایجاد خواهند کرد تسلط کافی داشته باشید.

مربی شغلی به‌عنوان فردی متخصص و باتجربه درزمینهٔ فرصت‌های شغلی، مهارت‌های موردنیاز را به شما نشان خواهد داد و تا تسلط یافتن در مهارت‌های موردنظر در کنار شما باقی خواهد ماند.

مربی توصیه‌ها و ارزیابی‌های لازم در این زمینه را به شما خواهد کرد تا اطمینان حاصل کند که شما برای برداشتن قدم بعدی در مسیر یافتن شغل رؤیایی خود آماده هستید.

 

مزیت دوم؛ مربی شغلی با کمک به شناسایی ارزش پیشنهادی شما اعتمادبه‌نفس شمارا افزایش خواهد داد

مزیت دوم؛ مربی شغلی با کمک به شناسایی ارزش پیشنهادی شما اعتمادبه‌نفس شمارا افزایش خواهد داد

گاهی شما آن‌قدر درگیر کار و مشغله خود هستید که قادر به دیدن ارزش‌ها و توانمندی‌های فوق‌العاده و منحصربه‌فرد خود نمی‌باشید.

در این زمان لازم است شخصی که درزمینهٔ مربیگری تبحر دارد به شما در یافتن ارزش‌های پیشنهادی جهت ارائه به کارفرما یا ایجاد کسب‌وکار مناسب کمک کند.

مربی با کشف و نشان دادن توانمندی‌ها به شما کمک خواهد کرد تا ارزش پیشنهادی خود را شناسایی کنید، مزیت رقابتی خود را کشف کنید و با اعتمادبه‌نفس بالاتر در مسیر یافتن شغل موردنظر قدم بردارید.

 

مزیت سوم؛ مربیگری شغلی به شما در ساخت یک رزومه قدرتمند و مرتبط کمک خواهد کرد

یکی از اشتباهاتی که افراد در یافتن شغل جدید مرتکب می‌شوند به‌روزرسانی رزومه قدیمی خود و ارسال آن به چندین شرکت و سازمان است؛ معمولاً این کار با موفقیت همراه نخواهد بود.

مربی شغلی به شما کمک خواهد کرد تا یک رزومه برجسته و متناسب با موقعیت شغلی موردنظر بسازید تا نقش شمارا برای شغل درخواستی و نیازی از سازمان که توسط استخدام شما برطرف می‌گردد را به‌خوبی نشان دهد.

 

مزیت چهارم؛ مربی شغلی آمادگی لازم در شمارا برای گذراندن یک مصاحبه موفق ایجاد خواهد کرد

مزیت چهارم؛ مربی شغلی آمادگی لازم در شمارا برای گذراندن یک مصاحبه موفق ایجاد خواهد کرد

مصاحبه‌های شغلی عموماً استرس‌آور و ترسناک هستند و نیاز به آمادگی لازم دارند.

مربی شغلی که سال‌ها درزمینهٔ استخدام و موقعیت‌های شغلی تجربه و تبحر دارد قادر است با آشنا ساختن شما با رمز و راز فرآیند مصاحبه، آمادگی لازم را برای روز مصاحبه ایجاد کند و نگرانی و اضطراب شمارا کاهش دهد.

مربی شغلی به شما کمک می‌کند تا بر اساس ارزش و توانایی‌های فردی و حرفه‌ای خود، داستانی جذاب برای روز مصاحبه آماده کنید تا بتوانید نظر کارفرما را جلب کنید.

 

مزیت پنجم؛ مربیگری شغلی هدف و سیر تکامل حرفه موردنظر را برای شما ترسیم می‌کند

شما زمانی که در جستجوی شغل رؤیایی یا شروع کسب‌وکار خود هستید، معمولاً تنها قادر به دیدن یک گام جلوتر در مسیر شغلی خود می‌باشید.

مربی شغلی در این زمان به شما کمک می‌کند تا ابتدا هدف‌گذاری کنید و نقشه راه رسیدن به مقصد را ترسیم کنید.

سپس سیر تکامل حرفه خود را شناسایی کنید و مراحل و اقدامات لازم جهت رسیدن به آن را آغاز کنید تا با سهولت بیشتری به اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت شغلی خود دست پیدا کنید.

نویسنده: سرکار خانم لیلا بابایی از دانش پذیران دوره اول تربیت کوچ حرفه‌ای کسب‌وکار ویدان

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

نظر بدهید

امتیاز این:

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]