تماس با ما
18:00 - 09:00
چگونه انگیزه خود را حفظ کنیم و به اهداف بزرگ زندگی خود برسیم
۱۴۰۰-۰۲-۰۱ 0

انگیزه یک موتور محرک است که شمارا به اهدافی که برای خودتان تعیین کرده‌اید، نزدیک‌تر می‌کند. گاهی حتی تحت بهترین شرایط هم حفظ انگیزه دشوار به نظر می‌رسد. یک روز را در نظر بگیرید که لیست کارهایی که باید انجام دهید، بسیار زیاد است، اتومبیل و ماشین لباسشویی هم‌زمان از کار می‌افتند، فرزند شما مریض می‌شود، خودتان سردرد می‌گیرید و…. تمام‌روز فقط دور خودتان و زندگی می‌چرخید و کار مهمی ازنظر خودتان انجام نمی‌دهید. در چنین شرایطی چطور می‌توان باانگیزه ماند؟

برای ایجاد انگیزه لازم نیست از ترفندهای شعبده‌بازی چیزی بدانید. هیچ اقیانوسی بطری حاوی انگیزه به ساحل نمی‌آورد و هیچ دارویی در شما تولید انگیزه نخواهد کرد.
چه بخواهید یک پازل ده هزار تکه‌ای را کامل کنید، چه بخواهید قله کلیمانجارو را فتح کنید. مقاله زیر را بخوانید تا ببینید چطور می‌توانید برای رسیدن به هدف باانگیزه بمانید.

 

۱. هدفی تعیین کنید و با تمام جزئیات آن را در ذهن خود تجسم کنید
هدف خود را ببینید و حسش کنید. انتظار دارید وقتی‌که به هدف خود می‌رسید چه صداهایی را بشنوید؟ وزش باد میان موهایتان؟ تشویق حضار؟ به تمام این صداها در ذهن خود گوش کنید. ورزشکاران موفق تمام عملکرد خود را از ابتدا تا لحظهٔ آخر، حتی آن قطرهٔ عرقی که پس از رسیدن به خط پایان بر صورتشان می‌نشیند را در ذهن تجسم می‌کنند.

 

دلایل خود را برای رسیدن به هدف بنویسید۲- دلایل خود را برای رسیدن به هدف بنویسید
در دنیای شلوغ و حواس‌پرت کننده، آسان است که از مسیر خارج شوید. به همین دلیل باید سفت‌وسخت به هدف خود بچسبید و لیستی از دلایل خود برای رسیدن به هدف تهیه کنید. محض اطمینان این لیست را با خودکار بنویسید. مطالعات نشان می‌دهد که وقتی برای نوشتن از دست استفاده می‌کنیم به‌صورت دستی بین کلمات ارتباط برقرار می‌کنیم و با این کار مغز را به‌صورت فعال در این فرآیند شرکت می‌دهیم. تایپ کردن یک عمل ماشینی است که کار آن صرفاً انتخاب حروف است و در آن ارتباط مغزیِ کمتری صورت می‌گیرد.

 

حتماً بخوانید!  7 راه قدرتمند برای اینکه هرگز امیدتان را از دست ندهید!

۳- هدف خود را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید، اهداف جزئی تعیین کنید و پاداش‌هایی را برای خود در نظر بگیرید
تقسیم‌بندی اهداف به معنای تقسیم هدف به اجزای کوچک‌تر است. این روش بهترین درمان غیر دارویی برای اختلال کم‌توجهی و یا بیش‌فعالی است. تونی رابینز، که یک سخنران انگیزشی و یک مربی توسعهٔ فردی است می‌گوید: «منشأ اصلی استرس انبوه کارهایی است که بر سر ما ریخته است. اگر روی پروژه‌ای کار می‌کنید و می‌خواهید تمام کارها را هم‌زمان انجام دهید، استرس شمارا از پا درمی‌آورد».

هدف خود را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید. هدف خود را به قسمت‌های کوچک و واقع‌بینانه تبدیل کنید و هر بار یک بخش را انجام دهید. علم عصب‌شناسی می‌گوید هر موفقیت کوچکی، مرکز پاداش در مغز را فعال می‌کند و باعث تولید هورمون دوپامین می‌شود. تولید دوپامین تمرکز را افزایش می‌دهد و شمارا برای انجام مرحلهٔ بعد تشویق می‌کند. با کاری شروع کنید که کمتر از همه به آن علاقه دارید، از مرتب کردن کاغذها و صورت‌حساب‌هایتان گرفته تا آماده شدن برای پیدا کردن یک شغل جدید.

 

استراتژی داشته باشید، اما آماده تغییر مسیر باشید

۴- استراتژی داشته باشید، اما آماده تغییر مسیر باشید
همه‌چیز قابل پیش‌بینی نیست. توماس ادیسون می‌گوید:‌ «من شکست نخوردم. فقط ۱۰۰۰۰ شیوه کشف کردم که جواب نمی‌داد.»، «بزرگ‌ترین نقطه‌ضعف ما تسلیم شدن است.» «مطمئن‌ترین راه برای کسب موفقیت این است که فقط یک‌بار دیگر تلاش کنیم».

 

۵- کمک بگیرید
لازم نیست برای رسیدن به هدف از هرکسی کمک بخواهید، اما حتی اگر به لحاظ تئوری احساس می‌کنید به‌تنهایی از پس‌کارها برمی‌آیید بازهم بهتر است دیگران را در جریان بگذارید، به همین دلیل است که مراسم ازدواج در حضور شاهدان انجام می‌شود. با بیان هدف‌تان به دیگران، در حقیقت پیامی قوی برای جهان و مهم‌تر از آن برای ضمیر ناخودآگاهتان می‌فرستید.
گاهی اوقات بیش‌ازاندازه بر روی توانایی‌های خود حساب باز می‌کنید. بهتر است در انتخاب افرادی که می‌خواهید با آن‌ها اهدافتان را در میان بگذارید و کمک بگیرید، وسواس زیادی به خرج ندهید. مثلی هست که می‌گوید «هرکسی را بهر کاری ساختند».

 

حتماً بخوانید!  اهداف خود را زنده نگه‌دارید

از قبل برای زمانی که انگیزه کافی ندارید، آمادگی داشته باشید

۶- از قبل برای زمانی که انگیزه کافی ندارید، آمادگی داشته باشید
برای همه این موقعیت پیش می‌آید و ربطی به طرز فکر شکست‌خورده ندارد. گاهی به دلیل برخی ناکامی‌ها و خستگی‌های مفرط در راه رسیدن به هدف، به یک نیروی انگیزشی نیاز پیدا می‌کنید. وقتی چنین اتفاقی برایتان می‌افتد، به این فکر کنید که دیگران برای رسیدن به اهداف خود چه سختی‌هایی را تحمل می‌کنند و حتی افرادی هستند که غصهٔ شرایطی که در آن هستند را نمی‌خورند. کسانی که با یک بیماری جدی مبارزه می‌کنند و کسانی مانند بازماندگان جنگ، قوی‌ترین الگوهایی هستند که می‌توانید به آن‌ها استناد کنید.
بعدازاینکه در جنگ جهانی دوم، آلمان ۵۷ بار به‌طور متوالی لندن را بمباران کرد، از چرچیل خواسته شد تا برای گروهی از دانش‌آموزان سخنرانی کند، در آن جمع، او جملهٔ امیدبخشش را چنین گفت: «هرگز، هرگز و هرگز تسلیم نشو.»

 

۷- همیشه دلایلی را که باید به راهتان ادامه بدهید به خودتان یادآوری کنید
استیو جابز خود انگیزشی را به‌خوبی توضیح می‌دهد: «به نظر من افراد تأثیرگذار، نه‌فقط آن‌هایی که یک روز می‌آیند و می‌روند، آن‌هایی که ماندگار می‌شوند،‌ افرادی هستند که از درون برانگیخته‌شده‌اند. چراکه در فراز و نشیب تغییراتی که در نظرات و سلایق دیگران به وجود می‌آید، وقت‌هایی هست که موردانتقاد واقع می‌شوید و انتقاد برای همه سخت و گران است. وقتی به شما انتقاد می‌شود، یاد می‌گیرید عقب بایستید و به ندای درون خود گوش دهید که می‌گوید «ادامه بده». به این معنی که شما به تشویق و تحسین دیگران نیازی ندارید، و اگر در انتها از آن بهره‌مند شدید که چه‌بهتر. تشویق، اندکی برای شما کم‌اهمیت می‌شود،‌ به همان اندازه انتقاد نیز اهمیتش را برای شما از دست می‌دهد و این لحظه‌ای است که شما از درون برانگیخته‌شده‌اید.»

 

حتماً بخوانید!  چگونه از جواب نه عبور کنیم؟

درک جامعی از زندگی و هدف خود به دست آوریددرک جامعی از زندگی و هدف خود به دست آورید
یک طرز فکر انتزاعی‌تری دربارهٔ انگیزه وجود دارد که هدف اصلی زندگی را مورد سؤال قرار می‌دهد و در پی پاسخ به این سؤال است که «چرا ما اینجا هستیم؟»، خاخام هیلل که در دوران حضرت مسیح بوده است، جملهٔ معروفی دارد: «اگر شما نه! پس چه کسی؟»، «اگر زمان حال نه! پس چه وقت؟» اگر عمیقاً این کلام را درک کنید،‌ به‌سادگی آن را فراموش نخواهید کرد.
تفسیر جامع دالای لاما (رهبر دینی بوداییان تبّت) دراین‌باره نیز جالب است. وقتی از او سؤال شد چه چیزی دربارهٔ انسانیت، بیشتر او را متعجب ساخته است، پاسخ داد: «انسان! چون انسان سلامتی‌اش را فدای پول می‌کند. سپس پول را برای به دست آوردن سلامتی صرف می‌کند. آن‌قدر برای آینده نگران است که از زمان حال لذت نمی‌برد و درنهایت نه در حال زندگی می‌کند و نه در آینده؛ طوری زندگی می‌کند که گویی مرگ در انتظار او نیست و وقتی می‌میرد، آن‌طور که باید زندگی نکرده است.»

چه چیزی انگیزه شمارا حفظ می‌کند؟ در قسمت نظرات برایمان بنویسید.

منبع: سایت فوربس

پیام بگذارید

آرشیو